Káposztás batyu

GSZT receptek

A káposztás batyu egy hagyományos magyar étel, amely káposztalevelekből, húsokból és fűszerekből készül. A töltött káposzta egyfajta változata, ahol a káposztaleveleket húsos töltelékkel töltenek meg, majd összecsomagolják és főzik. A káposztás batyu esetében a káposztát apró darabokra vágják, majd a töltelékkel együtt egy tésztába csomagolják. A tészta lehet kelt vagy élesztős tészta, és lehet vastagabb vagy vékonyabb attól függően, hogy ki hogyan szereti elkészíteni.

A töltelék általában húsból (például sertés vagy marhahús) készül, amit hagymával, rizzsel, fűszerekkel és egyéb ízesítőkkel kevernek össze. A káposztás batyukat gyakran sütik vagy főzik, és gyakran tálalják tejföllel vagy savanyúsággal.

Ez az étel hagyományosan népszerű Magyarországon és a környező régiókban, a hideg beálltával gyakran készítik, mert tápláló és laktató étel.

Az alábbiakban közöljük a káposztás batyu receptjét. Jó étvágyat hozzá!

Hozzávalók a káposztás batyu elkészítéséhez

A tésztához

fél kg liszt
2,5 dkg élesztő
1 tojás
12 db édesítő tabletta
5 dkg vaj

4 dl tej

A töltelékhez

40 dkg káposzta
1 dl olaj
2 evőkanál cukor

frissen őrölt bors

Kenéshez
1 tojás

Elkészítés

Finom szálakra vágjuk a káposztát.

Lábasban hevítjük az olajat, hozzáadjuk a cukrot, lepirítjuk (karamellizáljuk), hozzáadjuk a finomra vágott káposztát, teljes lángon kevergetjük, míg az összes nedvességet elveszíti, megsül, de nem leég. Sózzuk, borsozzuk, kihűtjük.

Amíg a töltelék hűl, dagasztjuk a tésztát: a foszlós kalács készítéséhez hasonlóan, az itt megadott mennyiségekkel. 2 buciban kelesztjük.

Hűl a töltelék, kel a tészta. Amikor a tészta a duplájára kelt, négyszögre nyújtjuk: könnyű kézzel négyszögletesre formáljuk a bucikat – először az egyiket – sodrófával, téglalapra nyújtjuk

A négyszögletesre nyújtott tésztából 20 x 10 cm-es négyzeteket metélünk, a négyszögek közepébe helyezzük a kihűlt tölteléket, ráfordítjuk a tészta másik részét, lenyomkodjuk a széleit, tetejét megkenjük tojással és olajozott tepsibe helyezzük a batyukat, olyan messze egymástól, hogy süléskor legyen helyük dagadni.

Forró sütőben kezdjük a sütést, 10 perc után takarékon folytatjuk, míg szép pirosra nem sülnek a batyuk.