Teltházas volt már az első Toronto-Montreal-Budapest járat

Teltházas volt már az első Toronto-Montreal-Budapest járat

Oda-vissza telt házzal repült az Air Transat kanadai légitársaság első Toronto-Montreal-Budapest járata. A hatalmas igények miatt a járatot rögtön a nagyobb befogadóképességű, Airbus A330-300-as, 346 személyes géppel teljesítették.

Teltházas volt már az első Toronto-Montreal-Budapest járat

A járat köszöntésén ott volt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Lisa Helfand kanadai nagykövet és Jost Lammers, a Budapest Airport vezérigazgatója is.

Pontosan délelőtt 10 óra 23 perc volt, amikor majdnem ötven perccel a menetrendet megelőzve földet ért a Budapest Airport 2. futópályáján a kanadai Air Transat légitársaság Airbus A330-300 típusú gépe. A TS 207 jelű járat ezentúl csütörtökönként közlekedik Budapestre, úgy hogy Torontóból előző nap, azaz szerda este indul 18 óra 15 perckor, utána leszáll Montreálban és további utasokat vesz a fedélzetére, majd 20 óra 40 perckor száll fel és másnap, csütörtökön 11:10-kor landol Budapesten. Az Air Transat járat csütörtökön délután 12:55-kor indul vissza Budapestről majd 16:15-kor száll le Montreálban és végül 18:35-kor ér Torontóba.

Az első Toronto-Montreal-Budapest járatra olyan nagyfokú igény mutatkozott, hogy az Air Transat kénytelen volt az Airbus A330-as nagyobb befogadóképességű, hosszabb törzsű 300-as változatát elindítani, amelynek befogadóképessége 346 fő. A járat oda-vissza telt házzal ment, úgy, hogy idefelé 340 felnőtt és 7 bébi utazott, míg a visszafelé járaton 346 felnőtt és 3 kisbaba utazik. Az Air Transat gépein 12 business osztályú hely és 334 turista osztályú hely található. A gépen minden egyes utasnak az előtte lévő szék hátuljába épített, érintőképernyős, interaktív színes monitorja van a fedélzeti programok megtekintéséhez vagy a gép földrajzi helyzetének nyomon követéséhez. Az Air Transat gépeinek egyik különlegessége a számítógép vezérléses kabinvilágítás, amely egymillió féle színkombinációt hozhat létre, az utazás és a napszakok fázisának megfelelően a legjobban odaillő színekbe varázsolja az utaskabint. Ezek közül általában négyféle színkombinációt használnak a repülés során, más és mást a felszállás, az ételek felszolgálása, az éjszakai pihenés és a reggeli ébredés atmoszférájának megfelelően.

„Közép-Kelet Európában éppen Magyarország a kanadai külföldi befektetések első számú célpontja, ide érkezik a legtöbb kanadai vállalkozás és tőke.” – hangsúlyozta az Air Transat légitársaság járatának köszöntésére rendezett ünnepségen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki kifejtette: „Az új kanadai járat hozzásegít bennünket az üzleti kapcsolatok ápolásához éppúgy, mint a jelentős létszámú, Kanadában élő és magyar kötődésű családi kapcsolatok ápolásához. Nagyra értékeljük a Budapest Airport elmúlt években tett erőfeszítéseit, hogy egyre újabb járatokkal hozzájárul a hazai idegenforgalom fejlesztéséhez és a budapesti repülőtér régiós szerepének további erősítéséhez.”

Az ünnepségen Lisa Helfand, Kanada magyarországi nagykövete üdvözölte, hogy ismét van közvetlen légi összeköttetés Kanada és Magyaroszág között. Hozzátette: „Büszke vagyok arra, Budapest is bekerült a kanadai Air Transat 30 országot felölelő mintegy 60 célállomása közé. Különösen fontosnak tartom, hogy a kereskedelmi megállapodásunk alapján egyre magasabb színvonalat képviselnek a kanadai-magyar gazdasági kapcsolatok.”

„Igazán büszkén üdvözölhetjük az Air Transat első Toronto-Montreal-Budapest járatát, amely egyszerre ad újabb dinamikát a magyar-kanadai gazdasági kapcsolatok fejlődésének, az idegenforgalomnak és nem utolsósorban a családi kapcsolatok ápolásának.” hangsúlyozta Jost Lammers, a Budapest Airport vezérigazgatója. Hozzáfűzte: „Az előzetes foglalások alapján nyugodtan kijelenthetjük, hogy az új járat egy nagyon is létező, jelentős piaci igényt elégít ki és most már a 2016-os nyári menterend járatsűrítésére fordíthatjuk az erőfeszítéseinket.”