HomeGSZT+KözéletParlamenti pillanatok

Parlamenti pillanatok

Parlamenti pillanatokAz Országgyűlés őszi ülésszakának 1. ülésnapján 2012. szeptember 10-én Pál Béla képviselő úr az Országgyűlés Sport és Turisztikai Bizottságának tagja az alábbi interpellációval fordult a vidékfejlesztési miniszterhez, amelyet a belügyminisztérium államtitkára válaszolt meg.

{module 221}

Tisztelt Országgyűlés! Pál Béla képviselő úr, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a vidékfejlesztési miniszternek: „Milyen intézkedéseket tervez a kormány a Balaton jövője érdekében?” címmel. A kérdésre a miniszterelnök úr megbízásából, a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Pintér Sándor belügyminiszter úr megbízásából Tállai András államtitkár úr fog válaszolni. Pál Béla képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon, képviselő úr!

PÁL BÉLA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Ezen a nyáron a szárazság és a kánikula miatt a szokásosnál jóval alacsonyabb volt a Balaton vízszintje; augusztus 27-én 20 centiméterrel kevesebb annál, mint amit a vízügyi szabályzat előír. Akadt olyan strand, főként a déli parton, ahol kiütésre panaszkodtak a fürdőzők, partra kerültek a csónakok, a sekély vizet pedig alga, hínár, vagy éppen gusztustalan habok csúfították, rosszabb esetben az ezzel együtt járó kellemetlen szagokkal együtt.

A horgászok is sirathatják a szórakozásukat, hiszen ha csak part menti horgászjegyük van, az évi 26 ezer forintért jó esetben még egy kilóra való keszeget sem tudtak fogni. Ők kárpótlásul azt kérnék, hogy a 2013-ra szóló jegy árából kapjanak kedvezményt.

(Sokan felvetik azt is…)
SF/Latorcai-Móring-/ (Pál Béla)/bl
(18.00)

Sokan felvetik azt is, hogy az engedély nélküli feltöltések miatt nem lehet a vízszintet normális mértéken tartani, és arról is terjengenek hírek, hogy ősszel a Sió zsilipjét egy hónapig nyitva tartották. Természetesen minden ilyen időszakban megjelennek ezek a hírek is, és azt is tudjuk, hogy a klímaváltozás hatásai miatt 10-12 évenként előfordul, hogy ilyen sekély a vízszint. Azt állapította meg a III. Balaton-konferencia – és ez derült ki az előadásokból -, hogy még nincs vészhelyzetben a Balaton, de ha nem kezdik el időben a felkészülést a problémák kezelésére, könnyen katasztrofális helyzet állhat elő a turizmus és a tóparti életlehetőségek területén is. A vízügyi szakemberek szerint pedig itt az ideje kidolgozni a Balaton átfogó vízgazdálkodási stratégiáját, hogy a klímaváltozás körülményeihez képest is ehhez igazodhasson a tó vízszintje.

Mindezek alapján kérdezem, hogy milyen intézkedéseket tervez a kormány a Balaton jövője érdekében. Várom válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Tállai András államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban nem egyszerű problémáról és kérdésről van szó, hiszen csak az elmúlt évszázadban 1943-ban 44 centiméter volt a Balaton vízszintje, 1946-ban 38 centiméter, 1949-ben 22 centiméter, 1958-ban 41 centiméter, 1961-ben pedig 33 centiméter, majd a legalacsonyabb utána negyven évvel később volt, 2003-ban, amikor ön volt kormánypárti képviselő. Akkor bizony még nagyobb volt a probléma. Akkor is foglalkoztak a kérdéssel, megpróbálták a Balaton vízpótlását más vízgyűjtő területre átvezetéssel megoldani, de szakmai-ökológiai okok miatt ez nem sikerült.

A kormány felismerte ezt a problémát, és nem szeretné úgy kezelni, mint ahogy az történt közel tíz évvel ezelőtt, hanem egy nagyon alapos, részletes szakmai felmérést és helyzetértékelést rendelt el, hogy mit lehet tenni ebben a kérdésben. A feladatot a Vidékfejlesztési Minisztérium kapta, de a stratégia elkészítésébe be fog segíteni a Belügyminisztérium is, amely egy nemzeti vízgazdálkodási, öntözési és aszálykezelési stratégiát fog elkészíteni, ezt terjeszti majd a kormány elé, és a kormány ennek ismeretében fogja meghatározni ezeket a kérdéseket.

Összegezve azt tudom mondani képviselő úrnak, hogy már szerepelt a kormány napirendjén ez a fontos kérdés, és ennek a stratégiának az elkészítésével remélhetőleg végleges választ tudunk adni a probléma megoldására.

Ha megengedi, a horgászok problémájára, hogy 26 ezer forintért még egy kiló keszeget sem tudtak fogni, én nem tudok válaszolni, ebben az ügyben a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. az illetékes, amely viszont nem a Belügyminisztérium fennhatósága alá tartozik.Köszönöm szépen, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)

{module 221}
gsztszakújság
gsztszakújsághttps://gsztujsag.com
GSZT szakújság :: Gasztronómia : Szálloda : Turisztika
- Advertisment -

Legfrissebb

Receptek

Nem csak receptek. Nem csak séfeknek. Marlinsushi

Marlinsushi. A rizst folyó víz alatt alaposan átmossuk; ezt addig ismételjük, amíg a víz teljesen tiszta nem lesz. A főzéshez felforralunk 1/2 l vizet,...

Stájer sült hús almás tormával és köményes burgonyával

Korábbi sütőtök krémleves receptünkhöz kapcsolódó stájer recept ezúttal az almás tormával és köményes burgonyával tálalt sült hús elkészítését írja le. ...

GSZT hírlevél

Ne maradjon le a gasztronómia és turisztika legfontosabb híreiről! Iratkozzon fel hírlevelünkre!