6.1 C
Budapest
2026 június 15, hétfő
HomeTurisztikaFesztiválNégy múzeum kapott múzeumpedagógiai nívódíjat

Négy múzeum kapott múzeumpedagógiai nívódíjat

A múzeumpedagógiai munka elismerésére és a kulturális örökség átadásának fontosságára helyezte a hangsúlyt Vincze Máté, a Közgyűjteményekért és Kulturális Fejlesztésekért Felelős Helyettes Államtitkár a 21. Országos Múzeumpedagógiai Évnyitó és az Múzeumok Őszi Fesztiváljának megnyitóján, tájékoztatott az MTI. A rendezvénynek a Magyar Természettudományi Múzeum (MTM) adott otthont, ahol négy múzeum vehetett át Múzeumpedagógiai nívódíjat.

„A múzeumoknak napjainkban egyre nagyobb kihívást jelent a fiatalabb generációk figyelmének megragadása. Ahhoz, hogy a múzeumok relevánsak maradjanak, szolgáltatóként kell működniük” – hangsúlyozta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) helyettes államtitkára. Vincze Máté szerint a múzeumpedagógusok elkötelezett, innovatív és inspiráló munkát végeznek, és nemcsak Magyarországon, hanem világszerte meghatározóak a tevékenységükben.

Az államtitkár hozzátette, hogy a növekvő látogatószámok azt mutatják, hogy a gyerekek és családok örömmel látogatnak múzeumokba. Magyarország közgyűjteményei az identitásunkat meghatározó kulturális kincseket őriznek, és az intézmények akkor maradnak életképesek, ha az új generációk újra és újra felfedezik ezek jelentőségét.

A rendezvényen szó esett az Európa Tanács Kulturális Útvonal szakmai fórumának jövő évi visegrádi megrendezéséről is, ahol a kulturális örökség átadásának kérdései is terítékre kerülnek.

Az MTM főigazgatója, Bernert Zsolt, arra hívta fel a figyelmet, hogy a mai gyerekek figyelmét mindössze 20 másodpercre lehet lekötni, ami komoly kihívást jelent a múzeumpedagógia területén. A főigazgató elmondta, hogy az évnyitóhoz kapcsolódó konferencia plenáris előadásai és a délutáni foglalkozások az innovatív tudománykommunikáció módszereiről szólnak, amelyek segíthetnek a fiatalabb generációk elérésében.

Cseri Miklós, a Múzeumok Őszi Fesztiválját koordináló Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója köszönetet mondott a KIM-nek, amely 30 millió forintos támogatással segítette az őszi fesztivál programjainak létrejöttét. A szeptember 25-én kezdődő és november 12-ig tartó eseményen 127 múzeum részvételével mintegy 1400 program várja az érdeklődőket, idén a tudomány és technológia került a középpontba, a természettudományok és a múzeumok kapcsolódási pontjaira fókuszálva.

Az Országos Múzeumpedagógiai Évnyitón négy múzeum részesült Múzeumpedagógiai nívódíjban: a Ferenczy Múzeumi Centrum, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Szépművészeti Múzeum, valamint a Tomory Lajos Múzeum. Kilenc intézmény kapott Családbarát múzeum díjat, különdíjban négy múzeum részesült. A Múzeumpedagógia életműdíjat Koltay Erika, a Néprajzi Múzeum munkatársa vehette át.

Az esemény megerősítette, hogy a múzeumok és a múzeumpedagógusok elkötelezettek abban, hogy a kulturális örökséget és tudást a jövő generációk számára is elérhetővé tegyék, és ezen a területen végzett munkájukat nagyra értékelik és elismerik. Az Országos Múzeumpedagógiai Évnyitó és az Múzeumok Őszi Fesztiválja pedig kiváló lehetőséget kínál az érdeklődőknek, hogy felfedezzék és megértsék a múzeumok világát és annak jelentőségét a társadalom számára.

fotó: Soós Lajos / MTI

gsztszakújság
gsztszakújsághttps://gsztujsag.com
GSZT szakújság :: Gasztronómia : Szálloda : Turisztika
- Advertisment -

Legfrissebb

Receptek

Részeges csirke recept

Hozzávalók a Részeges csirke elkészítéséhez: 8 db csirkecomb4 szelet baconsó3-4 evőkanál olaj1-2 szelet füstölt szalonna2 dl száraz fehérbor2 dl tejföl ...

Egy kis bacon sok mindent megváltoztat

Az intenzív ízű, ropogós bacon valódi kulináris varázslatot képvisel. Egyetlen szelet megváltoztathatja az egyszerűbb fogásokat, és új dimenziót adhat az ételélménynek. Az alábbiakban néhány...

GSZT hírlevél

Ne maradjon le a gasztronómia és turisztika legfontosabb híreiről! Iratkozzon fel hírlevelünkre!