A Magyar Utazási Irodák Szövetsége levélben fordult a Magyar Országgyűlés Fogyasztóvédelmi Bizottságához, amelyben felhÃvja a figyelmet két régóta húzódó probléma megoldására. Az egyik az egyre inkább feltűnÅ‘ jogosulatlan utazásszervezÅ‘k kérdése a másik az elképzelések szerinti irreálisan magas kaució bevezetésének ügye. MindkettÅ‘ akut probléma, amelynek megoldására talán felfigyel az új Országgyűlés újonnan létrehozott bizottsága.
Az alábbiakban közreadjuk a levelet.
Magyar Országgyűlés
Fogyasztóvédelmi Bizottsága
Simon Gábor
elnök
Tisztelt Elnök Úr!
Szövetségünk tagjai nevében az alábbi problémával fordulok Önhöz, bÃzva abban, hogy e két régóta húzódó kérdés megoldásában az Önök Bizottsága eredményesen tud segÃteni:
1. Jelenleg Magyarországon utazási irodai tevékenységet csak szigorú feltételek teljesÃtése mellett lehet folytatni, a feltételrendszert a 213/1996. (XII.23.) sz. Kormányrendelet szabályozza. A feltételek közül a legsúlyosabb pont az, hogy a külföldre utazásokat szervezÅ‘ irodának a forgalmához viszonyÃtott megfelelÅ‘ mértékű vagyoni biztosÃtékkal kell rendelkeznie. Ezen túlmenÅ‘en pedig tárgyi és személyi feltételeknek kell eleget tenni, a tevékenységért felelÅ‘s személynek egyebek között meghatározott szakirányú felsÅ‘fokú végzettséggel kell rendelkeznie.
A rendelet szigorú elÅ‘Ãrásainak ma mintegy 1150 iroda felel meg, azaz ennyi szerepel a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal közhitelű nyilvántartásában.
Sajnálatos azonban, hogy egyre gyakrabban lehet jogosulatlan, „fekete” utazásszervezéssel találkozni, vagyis olyan vállalkozók hirdetnek külföldi utazásokat internetes honlapokon, háztartásokba bedobott szórólapon, de még újsághirdetésekben is, akik semmilyen utaztatói jogosultsággal nem rendelkeznek. Tevékenységük súlyosan hátrányos helyzetbe hozza a törvényesen működÅ‘ utazási irodákat és veszélyezteti az utasok biztonságát, hiszen vagyoni biztosÃtékkal nem rendelkeznek, tehát ha probléma van, senki nem áll helyt a megtévesztett utasokért. Végül pedig az állam is rosszul jár, mert az ilyen fekete vállalkozások semmiféle adót nem fizetnek.
Szövetségünk a tudomásunkra jutott eseteket következetesen jelzi az ellenőrzésre jogosult Nemzeti
Fogyasztóvédelmi Hatóság felé kivizsgálás és szankcionálás céljából. Az elmúlt 3 évben mintegy 70-80 esetet jeleztünk. Sajnos a Hatóság – nyomozati jogkör hiányára hivatkozva – csak igen csekély számú esetet tudott valóban felderÃteni és büntetést kiszabni. A büntetés mértéke is csekély, maximum 100 000 forint lehet.
2. Ugyanakkor tudomásunk van arról, hogy a különbözÅ‘ fogyasztóvédelmi egyesületek erÅ‘teljesen szorgalmazzák a vagyoni biztosÃték mértékének megemelését, hivatkozva az évente sajnálatos módon ismétlÅ‘dÅ‘ utazási irodai csÅ‘dökre. Ezzel kapcsolatban az az álláspontunk, hogy néhány felelÅ‘tlen, esetleg csaló iroda magatartása miatt nem szabad a tisztességesen dolgozó többséget egy megemelt kaucióval súlytani és működésüket ellehetetlenÃteni.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint évente több mint 1 millió magyar állampolgár utazik külföldre utazási irodák közvetÃtésével.
Ehhez a magas számhoz viszonyÃtva a pórul járt utasok száma elenyészÅ‘ és az esetek döntÅ‘ többségében a vagyoni biztosÃték elegendÅ‘nek bizonyul az utasok hazahozatalára és a befizetett elÅ‘legek visszafizetésére.
A megoldás tehát nem a kaució emelése, hanem a vagyoni biztosÃték mértékének következetes ellenÅ‘rzése lenne!
Egyébként pedig rendkÃvül sajnálatosnak tartjuk, hogy a korábbi években elÅ‘fordult utazási irodai csÅ‘dök után, ahol a szándékos csÅ‘dbevitel, a csalárd csÅ‘d erÅ‘sen feltételezhetÅ‘ volt, a mai napig nem született elmarasztaló Ãtélet egyetlen esetben sem.
Fentieket összefoglalva kérésünk Önök felé tehát a következő:
– Hassanak oda, hogy a jogosulatlan utazásszervezés – az utazók védelmében – visszaszoruljon és ennek érdekében kapjon a Fogyasztóvédelmi Hatóság megfelelÅ‘ jogi és személyi feltételeket.
– Az utazási irodák vagyoni biztosÃtékának megemelése helyett más, az európai normáknak megfelelÅ‘ módozatok kimunkálásában legyenek segÃtségünkre.
Megértésüket és támogatásukat elÅ‘re is nagyon köszönjük, fenti kérdésekben minden további információval szÃves rendelkezésükre állunk.
Budapest, 2010. július 27.
Tisztelettel:
Molnár Gabriella s.k.
elnök