2014-ben 31 szolgáltató – 21 szálláshely és 10 vendéglátóhely – érdemelte ki a Magyar Turizmus Minőségi Díjat, melyet ünnepélyes keretek között vehettek át Glattfelder Bélától, az NGM gazdaságszabályozásért felelős államtitkárától és dr. Faragó Pétertől, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatójától. Jelenleg összesen 84 szálloda és 19 étterem, összesen 103 szolgáltató bejáratánál láthatjuk a díjazottaknak járó táblát és oklevelet.
A Magyar Turizmus Zrt. pályázati programjának célja az, hogy a szolgáltatókat, kis- és középvállalkozásokat segítse minőségi munkájukban, igazodási pontokat kínáljon a minőségfejlesztéshez, és jobb piacra jutási lehetőségeket biztosítson számukra. A Magyar Turizmus Minőségi Díj önkéntes jelentkezésen alapuló tanúsító rendszer, amely a – termékek és szolgáltatások minősége iránt elkötelezett – turisztikai vállalkozások, éttermek és szállodák részére biztosít magas színvonalú, európai minőségirányítási elvek alapján működő minősítési lehetőséget. Jelentős nemzetközi elismerés, hogy 2007-ben a HOTREC (a Szállodák és Vendéglátóhelyek Európai Szövetsége) akkreditálta a programot. Döntésük értelmében a díjnyertes éttermek és szállodák jogosultak a „European Hospitality Quality” (EHQ) minősítési rendszer elismerését jelző Q jel használatára is.
A HOTREC idén újabb 5 évre, 2020-ig meghosszabbította a Magyar Turizmus Minőségi Díj akkreditációját a megújult EHQ rendszerben. A szövetség ezt január 27-én, Brüsszelben jelentette be közlemény formájában. A díjátadó alkalmából az akkreditáció meghosszabbítására vonatkozó dokumentumot ünnepélyes keretek között aláírta Christian de Barrin, a HOTREC vezérigazgatója, dr. Faragó Péter, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója és Dr. Niklai Ákos, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.
Glattfelder Béla, az NGM gazdaságszabályozásért felelős államtitkára szerint nagy szükség van arra, hogy a magyar turizmusban – ahogy a gazdaság más szegmensében is – növeljük, erősítsük a minőségre törekvést. Hozzátette, hogy a turizmus kiemelkedően jól teljesít, 2014-ben rekordévet zár. Az idegenforgalom további erősítéséhez szükség van a szolgáltatások minőségének fenntartására, megújítására, ennek egyik módja a Magyar Turizmus Minőségi díj, amelyet 2014-ben 31 szolgáltató – köztük 21 szálláshely és 10 vendéglátóhely érdemelt ki.
„A turisták utazási szokásai és igényei folyamatosan változnak: az élmény kerül a középpontba. Emellett az elvárt szolgáltatási szint is egyre magasabbra kerül. Növekszik a minőségi garanciák, védjegyek szerepe, köztük a Magyar Turizmus Minőségi Díj és a Hotelstars védjegy jelentősége. A Magyar Turizmus Minőségi Díj, csakúgy, mint a nemzeti tanúsító védjegyek ráirányítják a figyelmet a minőséget képviselő szolgáltatókra.” – hangsúlyozta dr. Faragó Péter.
Christian de Barrin, a HOTREC vezérigazgatója köszöntőjében elmondta: az MT Zrt. programjában részt vevők száma évről-évre egyre gyarapszik, ami hozzájárul Magyarország, mint minőségi úti cél hírnevéhez. Bejelentette: az MT Zrt. pályázatát a HOTREC a legkisebb kétséget kizáróan fogadta el.
„A HOTREC által kifejlesztett európai minősítési rendszer a nemzeti és regionális vendéglátó minősítési rendszerek referenciamodelljeként szolgál, nem célja, hogy ezeket helyettesítse” – mondta Dr. Niklai Ákos, a HOTREC Minőségbiztosítási Bizottsága elnökeként. Megjegyezte továbbá, hogy a magyar pályázattal egy időben a német szállodások pályázatát is befogadták a European Hospitality Quality rendszerben.
A Magyar Turizmus Minőségi Díj üzenete
A vendégeknek
A Q-logó bizalmi jel a turizmusban. A díjazott étterem/szálloda szolgáltatásai és kínált termékei megfelelnek mind a vállalkozás kategóriájának, mind pedig a Minőségi Díj speciális követelmény-rendszerének.
A turizmus szakmának
Magyarország pozitív imázsának építéséhez, a magyar turizmus versenyképességének fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlen a minőség. A program segíti a szolgáltatókat minőségi munkájukban és igazodási pontokat kínál a minőségfejlesztéshez.
A Magyar Turizmus Minőségi Díj pályázatot évente egy alkalommal hirdeti meg az MT Zrt. A jelentkezés önkéntesen, a pályázati díj befizetésével történik. A pályázók képzésen vesznek részt, ezt követően kell a pályázatot benyújtaniuk, amelynek alapdokumentuma a több száz kérdést tartalmazó önértékelő lista. A kérdéssor nemcsak a tárgyi és üzemeltetési eszközök és szolgáltatások (hardver) meglétére koncentrál, hanem az emberi erőforrások és szolgáltatások (szoftver) minőségének értékelésére is. A pályázók helyszíni vizsgálatát inkognitóban kezdik meg a szakemberek, majd kilétük felfedése után a vendégek számára láthatatlan területek áttekintésére kerül sor. Az étterem/szálloda így a vendég- és szakmai elvárások szerint egyaránt vizsgálható. A látogatások tapasztalatai alapján, valamint a pontozásos és írásbeli értékelések felhasználásával szakmai grémium dönt arról, hogy az adott évi pályázók közül kik csatlakozhatnak a Magyar Turizmus Minőségi Díjas szolgáltatók köréhez. A pályázati évet záró utolsó esemény az ünnepélyes díjátadás.
A díj 3 évig érvényes, nyertese ez idő alatt jogosult a Q-logó és a cím használatára, valamint a Magyar Turizmus Zrt. kiemelt együttműködési ajánlatainak igénybevételére. Az érvényességi idő alatt a díjazottaknál bármikor végezhetnek utóellenőrzést (legalább egy alkalommal ez mindenképpen megtörténik). Indokolt esetben a díj visszavonható. Sok szolgáltató már kétszer, sőt néhányuk már háromszor is megkapta a díjat, hiszen az érvényességi idő meghosszabbítására szolgáló megújító pályázaton is sikerrel szerepelt.
2014. évi Magyar Turizmus minőségi díj
Új jelentkezők
Éttermek
- Haxen Király Étterem, Budapest
- Ízlelő a családbarát étterem, Szekszárd
- Tenkes Csárda, Csarnóta
- Vadvirág Étterem, Kozárd
Szállodák
- Art Hotel Szeged, Szeged
- Budapest Airport Hotel Stáció Wellness és Konferencia, Vecsés
- Four Points by Sheraton Kecskemét Hotel és Konferenciaközpont, Kecskemét
- Kristály Imperial Hotel****& Esterházy Étterem, Tata
- Wellness Hotel Katalin, Gyenesdiás
Megújító pályázók
Éttermek
- Borclub Étterem és Vinotéka, Mosonmagyaróvár
- La Mareda Étterem, Győr
- Tanyacsárda, Lajosmizse
- Tercia Fertőendréd Étterem, Fertőendréd
- Tercia Hubertus Étterem, Sopron
- Tercia Kópháza Étterem, Kópháza
Szállodák
- Danubius Health Spa Resort Aqua, Hévíz
- Danubius Health Spa Resort Bük, Bükfürdő
- Danubius Health Spa Resort Hévíz, Hévíz
- Globall Sport és Wellness Hotel, Telki
- ibis Budapest Centrum, Budapest
- ibis Budapest City, Budapest
- Mercure Budapest Buda, Budapest
- Mercure Budapest Duna, Budapest
- Mercure Budapest Korona, Budapest
- Mercure Budapest Metropol, Budapest
- Novotel Szeged, Szeged
- Novotel Székesfehárvár, Székesfehérvár
- Opera Garden Hotel & Apartments, Budapest
- Sofitel Budapest Chain Bridge Hotel, Budapest
- Spirit Hotel Thermal SPA, Sárvár
- Szalajka Liget Hotel és Apartmanházak, Szilvásvárad