Egy vasi kis faluból nyerték meg a MATE szakmai támogatásával megvalósuló országos diák agrárversenyt
Egy alig négyszáz fős vasi település, Pankasz, mostantól egy országos szintű agrárverseny győzelmével büszkélkedhet. Páti Linda Viktória, a Vas Megyei SzC Rázsó Imre Technikum 13. osztályos diákja lett a Kárpát-medencei Nagy Diák Agrárteszt 4. – Mezőgazdálkodj okosan! című online vetélkedő abszolút győztese. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) szakmai támogatásával megvalósuló verseny döntőjében Linda egy kétszemélyes görögországi nyaralást nyert.
Több mint húszezer középiskolás mérte össze tudását
A DUE Médiahálózat által szervezett Nagy Diák Agrárteszt immár negyedik alkalommal adott lehetőséget a középiskolás diákoknak arra, hogy játékos formában mélyítsék el ismereteiket az agrárium és az élelmiszeripar területén. Az idei vetélkedőre több mint 20 000 diák regisztrált, köztük külhoni magyar nyelvű középiskolások is. A verseny célja, hogy a fiatalok megismerjék a modern agráriumot, és kedvet kapjanak az agrárpálya választásához.
A háromfordulós online teszt témái között kiemelt szerepet kaptak a klímaváltozás és annak az agráriumra, valamint az élelmiszeriparra gyakorolt hatásai. A kérdések nem csupán a mezőgazdasági technológiákról szóltak, hanem az éghajlati változásokkal kapcsolatos megoldásokat is érintették. A játék szervezői hangsúlyozták, hogy az agrárszektor dinamikusan fejlődik, és fontos, hogy a fiatal generáció naprakész tudást kapjon erről a területről.
A győztes Páti Linda Viktória
Páti Linda Viktória Pankaszról származik, és a körmendi technikumban tanul vegyésztechnikusi szakon. Szabadidejében gitározik, kerékpározik, videójátékokat játszik, és a barátaival tölti az időt. Az agrárversenyre egyik tanára, László Lőrinc biztatására jelentkezett.
„Amikor meghívtak a díjátadó ünnepségre, csak annyit tudtam, hogy a döntősök közé kerültem. Teljesen lesokkolódtam, amikor kiderült, hogy én vagyok a győztes. A fődíjak közül a kétszemélyes görögországi nyaralást választottam, aminek nagyon örülök” – mesélte Linda.
Az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon tartott eredményhirdetésen dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora elmondta: „Büszkék vagyunk arra, hogy a Nagy Diák Agrárteszt döntősei közül többen ma már egyetemünk hallgatói. Az agráriummal kapcsolatos tévképzeteket szeretnénk eloszlatni, és azt megmutatni, hogy ez a terület mennyire modern és jövőbe mutató.”
A verseny további helyezettjei és díjazottjai
A verseny második helyezettje, Tóth Lóránt, a Debreceni SZC Baross Gábor Technikum tanulója lett, aki egy értékes okostelefont nyert. A harmadik helyezést Szilágyi Gergely, az Óbudai Árpád Gimnázium diákja érte el, és nyereménye egy nagy értékű kerékpár volt.
Nem csupán egyéni győzteseket hirdettek, hanem az iskolák is versenyezhettek egymással. Az a középiskola, amelyikből a legtöbb diák kitöltötte a tesztet, 150 000 forint értékű támogatást nyert a tavaszi osztálykirándulásához. Ezt a díjat immár másodszor nyerte el az Óbudai Árpád Gimnázium, ahol Magainé Bene Zsuzsanna tanárnő szervezőmunkája jelentős szerepet játszott a sikerben.
A verseny jelentősége az agrárszakma szempontjából
A Nagy Diák Agrárteszt célja, hogy a fiatalok megismerjék az agráriumot mint karrierlehetőséget. Az agrárszektor jövője szempontjából kiemelkedő fontosságú, hogy a következő generációk tisztában legyenek a klímaváltozás hatásaival és az ezekhez kapcsolódó innovációkkal. Az ilyen versenyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a diákok ne csupán elméleti tudással rendelkezzenek, hanem a gyakorlati kihívásokat is megértsék.
A verseny folyamatos bővülése is azt mutatja, hogy egyre több diák érdeklődik az agrárszakma iránt. A 2024/25-ös tanévben minden eddiginél több, összesen 780 000 fiatal került kapcsolatba valamilyen módon a játékkal. A külhoni magyarlakta vidékekről is szép számmal érkeztek résztvevők, ami az összmagyar agrárszakmai összefogás jelentőségét is kiemeli.
A Kárpát-medencei Nagy Diák Agrárteszt nemcsak az egyéni teljesítményeket ismeri el, hanem közösségépítő ereje is van. A versenyben részt vevő diákok és iskolák számára egyaránt fontos, hogy az agrárszektor problémái és lehetőségei iránt nyitott, gondolkodó fiatalokat neveljenek ki.
Páti Linda Viktória története pedig jól példázza, hogy egy kis faluból indulva is elérhetők nagy sikerek, ha a kitartás és az érdeklődés találkozik a lehetőségekkel.