Rengeteg ételről nem is gondolnánk, hogy egyáltalán tartalmaz cukrot, nem beszélve arról, hogy valójában milyen sokat. Holott a strandszezon előtt nem árt tudni, hogy mit eszünk. Meglepő kalauz, tudatos fogyasztóknak.
Azt eddig is tudtuk, hogy a kedvenc csokiszeletünk és a moziban elszürcsölt kóla tele van cukorral, de vannak olyan ételek is, amelyek megdöbbentően sok cukrot rejtenek ahhoz képest, hogy milyen egészségesnek hangzanak. A Falatozz.hu kigyűjtött néhány érdekes adatot, hogy jobban eligazodjunk a nagybevásárlásnál.
Angyalbőrbe bújt farkas falatok
Amikor azt hisszük, hogy milyen kalóriaszegény salátát rittyentünk össze magunknak, és meglocsoljuk egy kis öntettel, az bizony egy újabb szög a fogyókúránk koporsójába. Ugyanis egy flakon salátaöntetben 7 és fél kockacukor lakozik (100g/11g). Egy üveg barbecue szósz pedig négy dobozos kóla cukormennyiségét fedezi. De a zöldségek sem feltétlenül diétásak, amelyeket a salátánkba keverünk, például egy konzerv csemegekukoricába majdnem 3 kockacukornyi édesítés kerül. Sőt: egy konzerv babbal több cukrot viszünk be a szervezetünkbe, mintha meginnánk egy nagy kiszerelésű energiaitalt.
A gyümölcsös finomságokkal is csínján kell bánni, hiszen egy gyümölcsjoghurtban három kávéskanál cukor bújik meg, és van olyan müzliszelet, ami a rányomott fitt címke ellenére majdnem felerészt cukrot tartalmaz. Ezen se csodálkozzunk, hiszen például 100 gramm tejcsokoládéban 50 gramm cukor található, ehhez képest az egészségesnek gondolt aszalt gyümölcsökben ennél jóval több, 63 gramm. Van, hogy egy gyerekeknek szánt, látszólag színezékből és cukorból készült zabpehely kevesebb cukrot tartalmaz, mint az egészségmániás fiatal nőknek szánt müzli (például egy 300 grammos doboz gyümölcsös-magvas változat átlagosan 66 gramm cukrot tartalmaz).
Ám maguk a gyümölcsök is tulajdonképpen cukortartalmú ételek, azaz gyümölcscukorral és esetenként szőlőcukorral terhelik a szervezetet. Ideje leszámolni azzal az elképzeléssel, hogy a nagy melegben büntetlenül tömhetjük magunkba ezeket a színesen csábító falatokat. A legmagasabb, azaz 10-18%-os cukortartalmú gyümölcs a szőlő, a cseresznye, a szilva, az ananász, a körte, a nektarin, a kivi, a dinnye és a sárgabarack, úgyhogy ezekből mértékkel fogyasszunk.
A kenyérről mindenki tudja, hogy hizlal, de azt már kevesebben, hogy tartalmaz egy kevés cukrot is, 1,7 grammot. A gyerekek sincsenek biztonságban: van olyan bébiétel, amely 5 és fél kockacukornyi mennyiséget tartalmaz. Úgyhogy ha nem akarjuk már kiskorukban megalapozni utódaink cukorbetegségét és kóros elhízását, érdemes odafigyelni a termékleírásokra.
Édes kortyok
Nem csak az evés, hanem az ivás is rejtett kalóriabomba lehet, ha nem figyelünk oda a hangzatos címkék alatti apró betűs táblázatokra. 1 deci aszúban 5,5 gramm cukor van, a 100%-os gyümölcslében 7 gramm, a rostos levekben pedig már 13 gramm. És azt gondoltad volna, hogy a gyümölcsjoghurtban (11,5 gramm) több a cukor, mint a kakaós italban (11,2 g)?
Egy energiaitalhoz körülbelül 8 darab kockacukornyi édesítőt használnak fel – ez még önmagában nem meglepő –, de azt talán nem feltételezi a kedves vásárló, hogy egy fél literes citromos jegesteához is több mint tíz egységnyi szükséges. Azt pedig végképp nem, hogy a másfél literes gyümölcsízű ásványvízben is van 44 gramm cukor. A divatos kávézók által kínált ízesített, tejszínhabbal megspékelt kávék cukortartalma több mint egy tábla csokié. A legjobb tehát, ha natúr ásványvizet vagy teát fogyasztunk, ha már az ételeinkkel is bőven túllépjük a napi ajánlott cukorlimitet.