Hasonló eredményre jutott a magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező Valdo Café is, amely korábban Budapesten, Győrött és Debrecenben vizsgálódott. Az általuk megkérdezettek 78 százaléka fogyaszt rendszeresen kávét. A többség azonban otthon és a munkahelyén issza a feketéjét, míg vendéglátó-ipari egységet legfeljebb a negyedük keres fel e célból.
A kávéjára legigényesebb 18-36 éves korosztály 59 százaléka csak minőségi keverék kávét vagy kizárólag arabicát iszik (11 százalék) – olvasható a Caffé Perté felmérésében. A fogyasztók 34 százalékát viszont nem foglalkoztatja, miből készül a napi feketéje, ők jellemzően aromával és adalékokkal ellátott porkávét isznak. Az instant kávé leginkább a munkahelyeken felállított automatákból fogy.
A magyar fogyasztók évente 30 milliárd forintért vásárolnak az étel-ital automatákból. A kávéfogyasztás negyedét is ez teszi ki. Bár a gépekből is folyhatna kávéházihoz hasonló minőségű kávé, a vásárlók forintos vágyai egyelőre ezt akadályozzák. A minőségi fekete ugyanis legalább 120 forintba kerülne papírpoharanként. A népszerűségi versenyt egyébként az eszpresszó-, a kapucsínó és a tejeskávé vezeti szinte holtversenyben.
De egyenlő arányban oszlanak meg a vélemények a darált és az instant kávék között is. Az előbbit tartják az igazinak, de az utóbbi gyorsabban elkészül, és krémesebb az íze. Márpedig a Valdo Café által megkérdezettek 52 százaléka az ízéért issza a kávét, igaz, a fáradtság ellenszereként. A válaszadók fele egyébként egészségtelennek tartja a feketelevest.
/Népszabadság/