A rendszerváltás óta nem volt rá példa, hogy a budapesti kerületek egységesen szedték volna be az idegenforgalmi adót. Most a fideszes Rogán Antal és Bánki Erik megállapodott erről a kerületekkel.
Sikerült áttörést elérni. A budapesti kerületek egységes idegenforgalmi adó kivetésérÅ‘l állapodtak meg. A 4 százalékos adóból 1 százalékot egy közös marketingalap létrehozására fordÃtják, ez évi 700 millió forintot jelent – közölte Rogán Antal, miután Bánki Erik, a parlament turisztikai bizottsága elnökének társaságában megbeszélést folytatott a fÅ‘városi polgármesterekkel az idegenforgalmi adó egységesÃtett beszedésérÅ‘l. A Belváros polgármestere arról is beszámolt: a Magyar Turizmus Zrt., illetve a kormányzat kiegészÃti az alapot, Ãgy évente 1,4 milliárdot könyvelhetnek el. A cél: minél több külföldi turista Budapestre csábÃtása.
Bánki Erik emlékeztetett, hogy a kerületek 2011 év elején már folytattak egyeztetést „a korábbi évek gyakorlatának gyenge pontjairól”, és próbáltak valamilyen egységes álláspontot kialakÃtani. EltérÅ‘ a szabályozás Budapesten, vannak ahol forintban állapÃtják meg az idegenforgalmi adót, és vannak, ahol a szállodai szobák alapján. A kerületek egységes marketinget is szeretnének kialakÃtani. A turisztikai bizottság fideszes elnöke felhÃvta a figyelmet: 1990 óta nem volt példa arra, hogy a kerületek meg tudtak volna állapodni egységes idegenforgalmi adó beszedésérÅ‘l, és egységes marketing-kampányról. Ilyen fellépésre Bécsben volt példa, illetve Prágában – tette hozzá Bánki Erik.
A Népszabadság felvetésére, hogy Tarlós Istvánnal elÅ‘zetesen egyeztettek-e, hiszen mindenki emlékszik rá, hogy januárban a fÅ‘polgármesternek éles szóváltása volt Rogán Antal módosÃtó-indÃtványa miatt, ami éppen az idegenforgalmi adó kerületeknél való maradását célozta, a Belváros polgármestere nem adott konkrét választ, Bánki Erik pedig úgy reagált: Hutiray Gyula fÅ‘polgármester-helyettes képviselte a városházát, és támogatta a kerületek együttműködését.
Rogán Antal 2010 decemberében egy módosÃtó javaslattal elérte, hogy az idegenforgalmi adót ne a fÅ‘városi önkormányzat kapja, hanem a kerületek dönthessék el, beszedik-e maguk az adót, vagy átengedik a fÅ‘városnak és a forrásmegosztás keretében kapnak belÅ‘le vissza. A döntéssel a fÅ‘város 1,4 milliárd forinttól esett el, az V. kerület pedig a korábbi 10 millió helyett 600 millió forintos bevételre tett szert. „A javaslat felrúgta a fÅ‘város és a kerületek közti korábbi status quot” – mondták akkor a fideszesek.
A módosÃtás nyomán a 23 kerületi önkormányzat közül 11 élt a lehetÅ‘séggel, 12 pedig nem. Ha „hivatalossá” válik a mostani megállapodás a kerületek között az idegenforgalmi adó egységesÃtett beszedésérÅ‘l, az ismét siker lesz a kerületeknek, és jelentÅ‘s forrásveszteség a Városházának. Most Rogán Antal feltette az „i”-re a pontot – fogalmazott az egyik fÅ‘városi fideszes.