BefejezÅ‘dött a gyulai Almásy-kastély Stefánia-szárnyának felújÃtása, jelenleg az épületrész berendezése zajlik; amint a járványhelyzet engedi, meg is nyÃlik a látogatók elÅ‘tt – közölte a kastélyt is működtetÅ‘ Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum Nonprofit Kft. az MTI-vel.
A Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont épülete egymáshoz L alakban csatlakozó két szárnyból áll, a főépületbÅ‘l, valamint a kiskastélyszárnyból. A kétmilliárd forintból felújÃtott fÅ‘szárnyat 2016 márciusában adták át, abban Hétköznapok és ünnepek egy alföldi kastélyban cÃmmel nyÃlt állandó kiállÃtás, amelyet már több mint 360 ezren láttak.
A kiskastélyszárny – amelyet idÅ‘közben Stefánia-szárnyak neveztek el gróf Wenckheim Józsefné Jankovich Stefánia (1814-1878) emléke elÅ‘tt tisztelegve – belsÅ‘ felújÃtását 2019 októberében kezdték meg. Az önkormányzat európai uniós forrásból nettó 705 millió forintot nyert el a kivitelezésre, amelyet a megnövekedett épÃtÅ‘ipari költségek miatt további 250 milliós saját forrással egészÃtett ki.
A beruházás három fő eleme a bálterem és kulturális rendezvénytér, a Gyulai Csemegetár, valamint az Ételtörténeti Bemutatótér és Foglalkoztatóközpont.
„A kastély főépületében a történelmi térsor nem adott lehetÅ‘séget rendezvényterem kialakÃtására, holott a kiállÃtás megnyitása óta számos alkalommal érkeztek megkeresések bálok, konferenciák, hangversenyek, esküvÅ‘k megrendezésére” – idézi a közlemény Görgényi ErnÅ‘ (Fidesz-KDNP) polgármestert.
Az Alföldön egyedülálló értéket képvisel a most kialakÃtott bálterem, amely 19. századi elegáns környezetben, 21. századi hang- és fénytechnikával várja a vendégeket, esküvÅ‘knek, báloknak, hangversenyeknek, konferenciáknak biztosÃtva egyedülálló környezetet. A beruházás részekeként olyan látványkonyha is készült, amelyben fÅ‘zhetnek is a vendégek szakács iránymutatása mellett. Megismerhetik a 19. századi konyhatechnológiát, emellett a legmodernebb konyhai eszközöket is használhatják, Ãgy készÃthetnek el tradicionális ételeket – tette hozzá a városvezetÅ‘.
Fekete-Dombi Ildikó ügyvezetÅ‘ igazgató szavai szerint a Stefánia-szárny szolgáltatásaival új értelmet nyer a látogatóközpont elnevezés. Kiemelte: a Csemegetár Gyula és környéke Ãzvilágát tükrözÅ‘ tájjellegű ételeket, gasztronómiai különlegességeket mutat majd be. Az ételtörténeti bemutatótér fÅ‘zÅ‘tanfolyamok, tematikus vacsorák segÃtségével tárja fel, milyen ételkülönlegességeket fogyasztottak a nemesek a 17-19. században.
Bár a szárnyat a pandémia miatt nem tudták hivatalosan megnyitni, már érkeznek a megkeresések, a foglalások.
Az önkormányzat a következÅ‘ napokban országos kampányban mutatja be a látogatóközpontot a leendÅ‘ érdeklÅ‘dÅ‘nek. TelevÃziós szpotok mellett országszerte összesen 34 helyszÃnén találkozni majd a Stefánia-szárny hirdetésével; emellett hat óriásplakát jelenik meg Romániában is, Arad és Nagyvárad környékén.
Az Almásy-kastély kiskastély-szárnya 1807-re készült el Czigler Antal tervei alapján, eredetileg uradalmi tisztiszárnyként üzemelt. A nemesi család a nagy gazdasági világválság idején elszegényedett, ekkor ide költöztek át a fő épületből, a cselédséget pedig egy új épületben szállásolták el, amely jelenleg szállodaként üzemel a vár szomszédságában.
Jankovich Stefánia a helyi kórház épÃtéséhez gyűjtést szervezve hangversenyt rendezett a kastélyban 1839-ben, amelyen Erkel Ferenc is fellépett. 1849-ben gondoskodott a Gyulára érkezÅ‘ honvédtisztekrÅ‘l. Források igazolják, hogy Damjanich János felesége, Csernovics EmÃlia is a család vendégszeretetét élvezte. 1857-ben vendégül látta Ferenc József császárt és Erzsébet császárnét. 1870-ben Å‘ alakÃtotta meg a rendszeresen jótékonykodó Gyulai NÅ‘egyletet, amelynek elsÅ‘ elnöke volt.
MTI
[…] Nyitásra kész a gyulai Almásy-kastély Stefánia-szárnya […]