Az érintett munkavállalók közel 60 százaléka után a vendéglátásban tevékenykedÅ‘ vállalkozások igényeltek ágazati bértámogatást – közölte szerdán Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelÅ‘s államtitkára.
A minisztérium közleményében hozzátette: a járványhelyzetben a munkahelyek megtartását szolgáló programban mintegy 99 százalékon állnak a kifizetések, több mint 51 milliárd forint már a vállalkozások számláira került.
Az ágazati bértámogatási program a koronavÃrus miatt működésüket erÅ‘teljesen visszafogni, szüneteltetni kényszerülÅ‘ szektorok vállalkozásainak talpon maradását szolgálja. A pénzügyi hozzájárulás havi mértéke a bruttó bér 50 százaléka, de legfeljebb a kötelezÅ‘ legkisebb munkabér 150 százaléka, azaz bruttó 251 100 forint lehet. A vállalkozásoknak a támogatás idÅ‘tartama alatt járulékot sem kell fizetniük, Ãgy a bérköltségek mintegy kétharmadát az állam biztosÃtja – erÅ‘sÃtette meg az ITM közleménye.
Bodó Sándor kifejtette: mostanáig közel 19 ezer vállalkozástól érkezett be kérelem összesen 125 ezer munkavállalóra, ami azt jelenti, hogy a cégek átlagosan 6-7 munkavállalóra igénylik az ágazati bértámogatást. A támogatottak közel 60 százaléka a vendéglátás, több mint 14 százaléka a szálláshely szolgáltatás nemzetgazdasági ágban dolgozik. A legtöbb munkavállalóra a fÅ‘városban, Pest, GyÅ‘r-Moson-Sopron és Veszprém megyében kértek támogatást. A lehetÅ‘séget a veszélyhelyzeti intézkedésekkel összhangban március 8-tól újabb szektorokra terjesztették ki, e körben már mintegy 6 ezer munkavállalóra nyújtottak be kérelmet – részletezte az államtitkár.
A március 8-tól érintett vállalkozásoknak továbbra is március 31-ig lehet benyújtani a kérelmeiket, a minél gyorsabb folyósÃtás érdekében. A részletes feltételek a munka.hu oldalon olvashatók. A munkaadók a kormányhivatalok foglalkoztatási fÅ‘osztályaihoz nyújthatják be egyszerűen kitölthetÅ‘, egyoldalas kérelmeiket, amelyek elbÃrálása folyamatosan zajlik.
MTI