Bocuse d’Or európai kontinensdöntÅ‘

Bocuse d'Or európai kontinensdöntő

Óriási fejlÅ‘désen ment át a magyar gasztronómia az utóbbi években, a közép-európai régió séfjei rövidesen a legjobbak között követelhetnek maguknak helyet – mondta el a világ legrangosabb szakácsversenye, a Bocuse d’Or európai kontinensdöntÅ‘jének elsÅ‘ napján Budapesten a versenyt szervezÅ‘ GL Events gasztronómiai rendezvények igazgatója.

Florent Suplisson emlékeztetett arra, hogy a Bocuse d’Or Europe történetében elÅ‘ször Budapest adhat otthont másodszor is a finálénak. Az elsÅ‘, 2016-os budapesti rendezésű kontinensdöntÅ‘t a magyar versenyzÅ‘, Széll Tamás nyerte meg, mindenki hatalmas meglepetésére – idézte fel a francia szakember, hozzátéve: ez a siker nagyban hozzájárult a magyar gasztronómia nemzetközi ismertségéhez. Ehhez ugyanakkor az is kellett, hogy ettÅ‘l az idÅ‘szaktól kezdÅ‘dÅ‘en Magyarország nagyon tudatosan kezdte építeni gasztronómiája nemzetközi promócióját – jegyezte meg.

„Ez egy kitűnÅ‘ példája annak, amirÅ‘l az egész Bocuse d’Or szól, hiszen a verseny célja a séfek, a helyi gasztronómiai kultúrák ünneplése” – hangsúlyozta. Florent Suplisson elmondása szerint a magyar gasztronómia hatalmas fejlÅ‘désen ment át 2016 óta, aminek most a kontinensdöntÅ‘re látogató séfek, szakemberek, szurkolók is tanúi lehetnek.

Mint hozzátette, a Bocuse d’Or a magyar alapanyagok ismertségéhez is hozzájárul. A verseny idei tányértémájának alapja ugyanis három kézműves módon termesztett, magyar burgonyafajta, a Coronada, az Anuschka és a Madison lesz, a hústál témája pedig a magyar konyha egy másik jellegzetes alapanyaga, az Å‘zhús.

Nem lehet a gasztronómiáról egységes fogalomként beszélni, hiszen minden országnak vagy akár vidéknek megvannak a maga hagyományos alapanyagai, ízei, konyhatechnológiái. A Bocuse d’Or Europe utazó rendezvényként minden városban épít ezekre a helyi hagyományokra, és az Európa különbözÅ‘ részeirÅ‘l érkezÅ‘ – rendszerint húsz – versenyzÅ‘nek a helyi alapanyagokból kiindulva kell megalkotnia a saját fogásait – emelte ki.

Florent Suplisson felidézte, hogy a járványügyi korlátozások miatt az utóbbi két év döntÅ‘in nem vehetett részt a közönség, itt viszont visszatér a régi hangulat. Egy Bocuse d’Or kontinensdöntÅ‘ atmoszférája ugyanis egy futball-rangadóéhoz hasonlítható: a különbözÅ‘ országokból érkezÅ‘ szurkolói csapatok itt is hasonló lelkesedéssel biztatják a saját versenyzÅ‘jüket; eközben persze az élÅ‘ online közvetítést is sok-sok ezren követik szerte a világban – közölte.

Mindez azért is fontos, mert itt a gasztronómiai nagyhatalmak mellett az ezen a téren kevésbé ismert nemzetek is megmutathatják magukat – hangsúlyozta a francia szakember. Néhány évtizede például a norvég vagy a svéd konyha még alig volt ismert, ma pedig gasztronómiai nagyhatalmakként tartják számon a skandináv országokat. Mindebben szerepe volt annak is, hogy a séfjeik többször megnyerték a Bocuse d’Or döntÅ‘jét. „Persze nem mi találtuk fel a skandináv konyhát, de az biztos, hogy hozzájárultunk az ismertségéhez” – fogalmazott.

Florent Suplisson úgy vélte, Magyarország és a közép-európai régió is képes lehet követni ezt a példát. Ennek egyik jele az is, hogy a régióból egyre több ország csatlakozik a Bocuse d’Or közösséghez – Szlovákia például most vesz részt elÅ‘ször kontinensdöntÅ‘n -, a zsűri elnöke pedig idén a szlovén Ana Ros – jegyezte meg.

Európai keleti részére gasztronómiai szempontból sokáig nem jutott figyelem, de immár egyre több nemzet követel magának helyet errÅ‘l a vidékrÅ‘l is. A fejlÅ‘dés már most is jól látható, és biztos vagyok benne, hogy a közép-európai országok rövidesen a Bocuse d’Or élmezÅ‘nyébe is betörnek majd – mondta el Florent Suplisson.

A Bocuse d’Or európai kontinensdöntÅ‘jét szerdán és csütörtökön rendezik meg tizenhét nemzet – köztük Magyarország – csapatainak részvételével a Hungexpón. Idén a magyar versenyzÅ‘ Dalnoki Bence, a Michelin-csillagos Stand Étterem sous chefje lesz, commis-ja (segédje) pedig Nyikos Patrik. Széll Tamás coachként segíti a csapatot, melynek elnöke Szulló Szabina, így Å‘ képviseli majd Magyarországot a nemzetközi zsűriben. A kontinensdöntÅ‘kbÅ‘l 24 csapat, ezek közül 10 európai induló jut a Bocuse d’Or 2023-as, lyoni világdöntÅ‘jébe.

A verseny első, szerdai napján sorrendben Lengyelország, Észtország, Dánia, Franciaország, Szlovákia, Svájc, Izland és Belgium csapatai versenyeznek, majd csütörtökön Finnország, Spanyolország, Magyarország, Hollandia, Nagy-Britannia, Lettország, Norvégia, Törökország és Svédország képviselői következnek; az eredményhirdetést csütörtök este tartják.

MTI