A Duna Marketingegyesületet 1970. május 20-án nyolc Duna-menti ország – Németország, Ausztria, Csehszlovákia, Magyarország, Jugoszlávia, Románia, Bulgária és a Szovjetunió – hozta létre. „A nemzetközi turizmus technikai, és mindenek elÅ‘tt szerkezeti trendjeibÅ‘l, valamint a légi közlekedés fejlÅ‘désébÅ‘l egy olyan nyilvánvaló irány látszik kibontakozni, amely a turisztikai régiók kialakulásához vezet, és ennek következtében Európán belül és kÃvül egyaránt megalakulnak a turizmus promócióját közösen ellátó szervezetek” – jelentette ki az egyesület alakuló ülésén annak elsÅ‘ elnöke H. Langer-Hansel, a turizmus jövÅ‘jének látnoka. Hasonlóan elÅ‘retekintÅ‘ nyilatkozatot fogalmazott meg a szlovák turisztikai egyesület részérÅ‘l FrantiÅ¡ek Kovác, aki a kezdetektÅ‘l fogva óva intette a tagországokat „nehogy túl alacsony szintre állÃtsák be a költségvetést, mert azzal már a megalakulás pillanatában kétessé tennék az egyesület jövÅ‘jét”.
A Duna Marketingegyesület alapÃtóit nem tántorÃtották el sem a drótkerÃtések, sem az ellenÅ‘rzÅ‘ pontok: bátorságról, elÅ‘relátásról és nem utolsó sorban a régiók turizmusának közös jövÅ‘jébe vetett rendÃthetetlen hitrÅ‘l tettek tanúbizonyságot. A partnereknek a megalakulást követÅ‘ évtizedek számos erÅ‘próbájának dacára (vasfüggöny, balkáni konfliktusok) rendre sikerült a „Duna ügyét” a felszÃnen tartani, és új partok felé irányÃtani. A tagok közössége, a szolidaritás és a csapatszellem már a kezdetektÅ‘l fogva szilárd alapot teremtett a szervezeten belül az együttműködéshez és a Duna mint turisztikai desztináció kialakulásához. Tizenöt évvel ezelÅ‘tt a Duna Marketingegyesület az osztrák törvények alapján bejegyzett egyesületté alakult át. Ebben a minÅ‘ségében lehetÅ‘sége nyÃlt országos és nemzetközi partnerségekben való részvételre, Ãgy együttműködést alakÃtott ki például a Dunai Országok Munkaközösségével, az EU VII. páneurópai folyosójával, a Duna-védelmi Nemzetközi Bizottsággal, a Császárok és királyok útjával és a Duna Régió és Közép-Európa Kutatóintézettel. 1998 óta a Duna Marketingegyesület felel a Duna-Majna csatorna marketingtevékenységéért is. „A jövÅ‘ erÅ‘próbáinak sikeres teljesÃtéséhez a szükséges erÅ‘ és kreativitás akkor alakul ki bennünk, ha tekintetbe vesszük a múltat, éberen készülünk a jövÅ‘re, és egy pillanatra sem tévesztjük szem elÅ‘l a közös célt” – állapÃtotta meg G. Skoff professzor, a Duna Marketingegyesület elnöke. Az egyesület a régióban mindenütt elismert szereplÅ‘, a Duna nemzetközi nagykövete, és a turisztikai szakma elválaszthatatlan tényezÅ‘je.
A Duna Marketingegyesület tevékenységének középpontjában maga folyó áll, a forrásvidéktÅ‘l a torkolatig, valamint az a hetven kilométeres sáv, amely mint utazási célterület a folyó két partja mentén húzódik. A szervezetet létrehozó alapÃtó tagok közös tényezÅ‘ként fogták fel a Dunát, igyekeztek a nagy folyót turisztikai vonzerÅ‘ként pozÃcionálni.
Ez a cél változatlanul érvényes ma is: mozdÃtsuk elÅ‘ a turizmust, amely a régióban a jövedelemtermelés egyik alapvetÅ‘ eszköze, az itt élÅ‘ népek jólétének egyik kulcsa. A Duna Marketingegyesület eszközei többek között a marketing, a kommunikáció, a régió arculatának promócióját szolgáló tevékenységek és a lobby.
A dunai hajózással foglalkozó elsÅ‘ konferencia 1997-ben ült össze tÃz résztvevÅ‘vel. 2009-ben a rendezvényen a hajózási vállalatok, a hajóút szervezÅ‘k és a turisztikai szakma 145 képviselÅ‘je folytatott eszmecserét. A Dunai Kerékpárosok és Természetjárók Konferenciáját elsÅ‘ alkalommal 2007-ben rendezték meg 20 résztvevÅ‘ számára. Számuk 2009-ben negyvenre szaporodott. 1982-ben eredetileg Dunai Utazási Piac néven jött létre az a ma Dunai Szalonként ismert speciális turisztikai platform, amelyet 2007 óta az ACTB-vel, az osztrák és a közép-európai turisztikai szakma közös szakvásárával együtt rendeznek.
A Duna Marketingegyesület kommunikációja a „folyó varázsára” összpontosÃt, és évente más-más témával igyekszik a Duna jelmondatát támogatni.
E tevékenységek révén sikerült a hajózási szezont évi 240 napra kiterjeszteni valamint a Duna-menti kerékpárutat a deltavidékig meghosszabbÃtani. A „Dunai természetjárás” pedig egy létezÅ‘ trendet azonosÃtott, és tett kiaknázhatóvá már a korai szakaszban. A Duna Marketingegyesület kezdeményezésére egy „menetrend konferencia” szervezÅ‘dik, melynek célja, hogy a vasutak, távolsági buszjáratok és hajóutak menetrendjei közötti nagyobb összhang alakuljon ki, s a vonzó árak és szolgáltatások (például kerékpárszállÃtás) révén további versenyelÅ‘ny keletkezzen. A Fekete-tengeri gazdasági együttműködés a témája annak a tanulmánynak, amely a Duna alsó szakaszán és a Fekete-tengeren folyó személyhajó forgalom növelése érdekében készül. A Duna Marketingegyesület www.danube-river.org cÃmen 1999 óta elérhetÅ‘ honlapja nemrég új köntösbe öltözött. A Danube Sajtószolgálat évente hat kiadással szolgálja a sajtót. A Duna Marketingegyesület tevékenységének részeként intenzÃv médiakapcsolatokat ápol, rendezvényeket szervez, és szakmai vásárokon vesz részt.
Az egyesületnek jelenleg Németország, Ausztria, Szlovákia, Magyarország, Horvátország, Szerbia és Románia nemzeti turisztikai szervezete a tagja. A tagság kiterjesztésérÅ‘l, az összes folyó menti ország bevonásáról tárgyalások folynak. 2004-ben kilencven luxushajó fedélzetén 150 ezer utas hajózott a Dunán, 2009-re a sétahajó flotta 110-re a vendégek száma 225 ezerre emelkedett, és a bÅ‘vülÅ‘ tendencia tovább folytatódik. Az évek során a Duna Marketingegyesület változatos tevékenységével az egész világon, mint a „Dunai desztináció” hangja vonult be a köztudatba. A jövÅ‘ben a szervezet tevékenységét elsÅ‘sorban a japán, az amerikai és a skandináv piacokra összpontosÃtja. Az egyesület a tagok képviseletében eljárva rendszeres hálózatépÃtÅ‘ és lobby tevékenységgel igyekszik befolyását növelni. Az egyesület az az elismert és szakavatott hivatkozási pont, amely széleskörű ismeretei révén a Dunával kapcsolatos összes kérdés megválaszolására hivatott. AzonosÃtja és követi a trendeket, szinergiákat alakÃt ki, és kamatoztat. Erejüket egyesÃtve a tagok határozottabban képesek turisztikai célterületüket a piacon pozÃcionálni és a régió turizmusának értékét növelni. „A Duna Marketingegyesületben az innováció révén, a biztonság hangsúlyozásával, az érzelmek kommunikációjával és azzal tartjuk a turizmus pulzusán a kezünket, hogy a Duna-régiót az Európai Unió stratégiáján belül nevesÃtve megjelenÃtjük” – hangsúlyozta a jövÅ‘rÅ‘l nyilatkozva G. Skoff professzor.