5+1 Elhagyott épület Magyarországon, amit látni kell

Gödöllői Egyetemi Víztorony - turisztika
Gödöllői Egyetemi Víztorony, Gödöllő

Zubreczki Dávid építészeti mesemondó készített egy gyűjtést a National Geographic „Elhagyott építmények” sorozatában a hazánk elhagyatott épületeiről

Az elhagyatott épületek különös vonzerővel bírnak. Ezek a helyek, amelyek egykor merész álmokat és nagyszabású terveket hordoztak, ma már az enyészet martalékai. Magyarország is bővelkedik olyan félbehagyott, vagy elhagyott építményekben, amelyek sorsát különféle politikai, gazdasági, vagy társadalmi tényezők pecsételték meg. Most bemutatjuk a legérdekesebbeket Zubreczki Dávid építészeti mesemondó gyűjtése alapján, aki a National Geographic „Elhagyott építmények” sorozatának új évadát kísérve állította össze ezt a listát.

1 Magyar Szentföld-templom, Budapest

A Hűvösvölgyben álló Magyar Szentföld-templom torzója az egyik leglátványosabb elhagyatott építmény Budapesten. Molnár Farkas álmodta meg az épületet, amelynek központi eleme egy hatalmas elliptikus kupola lett volna. A templom építése 1940-ben kezdődött, ám a második világháború miatt leállt, majd a kommunista hatalom teljesen megszüntette a munkálatokat 1949-ben.

A félkész templomot végül a Fővárosi Levéltár raktáraként használták, átalakítva és megcsonkítva. Ma is jól felismerhetők a karcsú betonoszlopok, amelyeket az ovális gyűrű köt össze. A ferences rend tulajdonában lévő épület újrahasznosításáról folyamatosan szó esik, de a sorsa továbbra is bizonytalan.

2 Pogánytorony, Budapest

Az Aranyhegyen található Pogánytorony a főváros egyik legkülönösebb építménye. A hatszög alaprajzú torony 1935-ben épült a turanista mozgalom által, akik egy ősi magyar vallás szentélyének szánták az épületet. A Horthy-rendszer alatt azonban betiltották a mozgalom tevékenységét, így a torony gazdátlanná vált.

Később légvédelmi megfigyelőtoronyként használták, majd magánkézbe került. Jelenleg is magántulajdonban van, de a helyi önkormányzat szeretné turistacélponttá fejleszteni. A sorsa azonban továbbra is kérdéses, mivel még nem született megállapodás a tulajdonossal.

3 Gödöllői Egyetemi Víztorony, Gödöllő

A Gödöllői Egyetemi Víztorony egy érdekes ipari műemlék, amely soha nem töltötte be eredeti funkcióját. Az épületet az 1950-es években építették, Jánossy György tervezte, akinek munkája az észak-európai világítótornyokat idézi.

A víztorony egyszerre szolgált volna kilátóként, csillagvizsgálóként és meteorológiai állomásként is, de mire elkészült, az egyetemi campusnak már nem volt szüksége saját víztoronyra. Bár az épület ma is megvan, méltó hasznosítására még várni kell.

4 Gyöngyösi Zsinagóga, Gyöngyös

A gyöngyösi zsinagóga a magyar zsidó közösség egykori nagyságának emlékműve. Baumhorn Lipót, a legismertebb zsidó szakrális építész tervezte és 1930-ban épült fel. Az 1100 fő befogadására alkalmas épület azonban a második világháború tragikus eseményei után hívők nélkül maradt.

Az épületet az állam vette át, és sokáig bútoráruházként működött. Ma már évek óta üresen áll, bár az elmúlt nyáron megkezdték a hulladék eltávolítását belőle, felújítási tervei még nem teljesen konkretizálódtak.

5 Karancs Szálló, Salgótarján

A Karancs Szálló egykor Salgótarján legmodernebb szállodája volt, amely 1964-ben nyílt meg. Az ikonikus épület nyersbeton homlokzata és modern belső kialakítása a korszak egyik leglátványosabb szállodájává tette. A tetején napozóterasz és szabadtéri mozi is helyet kapott.

A rendszerváltás után azonban az épület hanyatlásnak indult és ma már több, mint két évtizede üresen áll, bár az alsó szintjén néhány üzlet még működik.

5+1 Pagoda, Mátra

A Mátra Egylet egykori menedékháza, közismertebb nevén a Mátraházi Pagoda, a természetjárók egyik legkedveltebb célpontja volt. Medgyaszay István tervezte a kelet-ázsiai építészet jegyében, modern belső térrel és minden kényelemmel felszerelve.

A hely népszerűsége ellenére a menedékház az ezredforduló után bezárt és azóta is üresen áll. Az organikus építészet rajongói, valamint a Mátra szerelmesei türelmetlenül várják, hogy a pagoda újra megnyíljon.

Elhagyatott épületek a világon

A National Geographic „Elhagyott építmények” sorozata tíz éve mutatja be a világ elhagyatott helyszíneit és az új évad sem fog csalódást okozni a nézőknek. Olasz maffia-leszámolások, amerikai összeesküvés-elméletek és szovjet propagandapaloták is terítékre kerülnek.

A sorozat minden csütörtökön látható a National Geographic csatornán és bepillantást enged abba, milyen történeteket rejtenek a világ elfeledett épületei.

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .