Az utazási irodák kötelezÅ‘ vagyoni biztosÃtéka csak komplex csomagokat térÃt, ám minden ellenkezÅ‘ hÃreszteléssel ellentétben, értékhatártól függetlenül. Szálloda- és más szolgáltatások önálló igénybevételekor nem jelent fedezetet. A csÅ‘dbe ment irodák ügyfeleit többnyire sikerült kártalanÃtani, az Aeroviva esetében ez kétséges.
Kétezer-háromszáz fÅ‘s az a lista, amely a december végén csÅ‘dbe ment Aeroviva utazási iroda károsultjait tartalmazza a QBE-Atlasz biztosÃtónál –mondta Dénes Attila ügyvezetÅ‘, hozzátéve: a végleges kárértéket január vége elÅ‘tt összesÃtik, és ezután határozzák majd meg, hogy az utasok által befizetett összeg hány százalékára nyújt fedezetet az Aeroviva 494 millió forintos vagyoni biztosÃtéka. Az már biztos, hogy a teljes összeg kifizetésére nem lesz elég.
A napokban olyan hÃrek kaptak szárnyra, miszerint az utazási irodáknak, amikor e „felelÅ‘sségbiztosÃtásukról” rendelkeznek, lehetÅ‘ségük van olyan konstrukciót kötni, amely csak meghatározott érték fölött fizet az utasnak az iroda esetleges fizetésképtelensége esetén.
– Ez azonban nem igaz, összeghatárt nem szabhatnak meg az utazásszervezÅ‘k – mondta Dénes Attila. Azaz, az iroda csÅ‘djekor az út árától függetlenül fizet a biztosÃtó, minden károsultnak azonos arányban.
Az utazási irodák garanciavállalásáról az interneten is tájékozódhat az utas
Csak komplex utakra érvényes ez a vagyoni biztosÃték – teszi hozzá a szakember. Vagyis, ha valaki csak szállodát, vagy reptéri transzfert foglal az irodánál, és annak árát a csÅ‘dbe ment cég nem utalta át a szolgáltatónak, akkor az utas minden bizonnyal elbukta a pénzét. Az utazási irodáknak egyébként a szerzÅ‘désbe is bele kell foglalniuk a vagyoni biztosÃték módját, annak összegérÅ‘l pedig a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal honlapján (http://mkeh.gov.hu) is lehet tájékozódni.
Más a helyzet a menetrend szerinti repülÅ‘jegyek esetében: bár az eddig emlÃtett vagyoni biztosÃték arra sem fizet, a légitársaságokat tömörÃtÅ‘ és a jegykiállÃtást is koordináló iparági szervezet, a IATA is elÅ‘Ãr egy másik fajta felelÅ‘sségbiztosÃtást az irodáknak a fizetésképtelenségük esetére, és ezt szigorúan ellenÅ‘rzik is. A IATA, taglégitársaságainak érdekeit nézve, azonnal megvonja egy jegyiroda jegykiállÃtási jogát, ha valami nincs rendben a fizetés, vagy a biztosÃtékok körül.
A jegy kifizetése elÅ‘tt és után is ajánlatos a légitársaságok honlapján, a foglalási azonosÃtó segÃtségével ellenÅ‘rizni a foglalást – tanácsolja Cinege Andrea, az Atlantic Fly utazási iroda munkatársa. Különösen akkor tanácsos ez, ha valakinek egy késÅ‘bb csÅ‘dbe ment iroda állÃtott ki jegyet, mert az viszont elképzelhetÅ‘, hogy egy túlbuzgó munkatárs az ügyfél hozzájárulása nélkül törli a foglalást. Ekkor Ãrni kell a légitársaságnak, hogy a törlést nem az utas kérte.
Utazás alkalmával nem csak baleset vagy anyagi kár érhet bennünket, legalább ilyen bosszantó, ha megsérül a fényképezÅ‘gép és elvesznek az örök emléknek gondolt képek. Az adatok kimentésére van mód, ám ezek az eljárások több tÃzezer forintba is kerülhetnek. Erre a problémára dolgozta ki az Európai Utazási BiztosÃtó és a Kürt a flashkártyával működÅ‘ digitális fényképezÅ‘gépek, kamerák és mobiltelefonok adatmentését, illetve az ehhez kapcsolódó biztosÃtást. A Flash Doktor néven futó szolgáltatás egy egyhetes út esetében kártyánként 900 forint, de egy kéthetes nyaralásnál sem kell többet fizetni 1500-nál. A cégek tervei szerint hamarosan az otthon vagy munkahelyen használt adattárolók meghibásodására is kidolgoznak biztosÃtást.
/nol/