Albánia gazdasági életének egyre inkább meghatározó részévé válik a turizmus, egyre több turistát várnak és egyre több turisztikai létesítménnyel készülnek a forgalom felfuttatására. Erről beszélt a MÚOSZ Turisztikai és Gasztronómiai Szakosztály (TGSZ) meghívására ellátogató Mira Hoxha, Albánia Magyarország Nagykövete.
Hosszú évtizedekig Albánia volt Európa legzártabb országa, amelyet számtalan rejtély övezet. Csupán érdekességként jegyezzük meg, hogy a MALÉV volt azon kevés légitársaságok egyike, amely rendszeresen repült Tiranába.
Albánia az Adria-i és Ége-i tengerpart egyik legszebb, hanem a legszebb országa. Homokos és sziklás tengerpart váltja egymást – egyszóval összefoglalva 316 km romantika. A természeti környezet nagy része még érintetlen 12 nemzeti park található a körülbelül Belgium nagyságú ország területén.
Európa azon kevés országai közé tartozik, ahol a turisztikai törvény a fenntartható környezetvédelmi turizmusról is szól, mert véleményük szerint a kettő egymástól nem elválasztható.
Ami eddig hátrány volt, az előnnyé vált, hiszen az elzárt ország turizmusa a rendszerváltás után a nulláról indult. Napjainkban 20 ezer szállodai és 15 ezer magánszállás várja az ide érkezőket. Felépült a Durres-Kukes autópálya és egyre több külföldi beruházó érdeklődik az infrastruktúra fejlesztése iránt.
A turizmust segítendően az albániai beutazás 30 ország turistái számára vízummentes, köztük Magyarországé. A legtöbb turista a környező országokból érkezik, de ma már szép számmal keresik fel az országot az olasz, német, francia turisták is. Egyre nagyobb az érdeklődés Magyarországról is, habár a magyarok száma még nem számottevő, talán a növekedést az is elő fogja segíteni, hogy nagy számban találhatóak a közös monarchiabeli emlékek. A nagykövetasszony érdekességként említette, hogy a nagyobb bunkerekből a tervek szerint szállodákat készítenek, de tervbe vették a fapados légitársaságok leszállási engedélyének megadását is, amelyek napjainkig nem repülhetnek be az országba.