Budapest adott otthont a World Science Forum 2024 konferenciának

World Science Forum 2024 konferencia, Budapest

Elfogadott zárónyilatkozatában szorgalmazzák a tudományba vetett bizalom világszintű erősítését és a tudomány jövőbeli szerepét

A tudomány és a politika közötti párbeszéd erősítése, valamint a globális kihívásokra adott válaszok gyorsítása állt a 11. World Science Forum középpontjában, amelyet idén november 20. és 23. között Budapesten rendeztek meg. A fórum zárónyilatkozata, amelyet a szervezők és a résztvevők egyhangúan elfogadtak, határozottan szorgalmazza a tudományba vetett bizalom világszintű erősítését és kijelöli a tudomány jövőbeli szerepét egy folyamatosan változó világban.

A tudomány szerepe a globális átalakulások idején

A fórum fő üzenete szerint a tudomány és a politika közötti hatékony és kreatív együttműködés elengedhetetlen a gyors ütemű globális átalakulásokhoz való alkalmazkodásban. A zárónyilatkozat hangsúlyozza, hogy bár a tudományos és technológiai fejlődés lenyűgöző mértékű, a klímaváltozás, a fenntartható fejlődési célok megvalósítása, valamint az egyre növekvő társadalmi egyenlőtlenségek terén tapasztalható előrelépés ezzel nem tart lépést.

„Világunk gyors átalakuláson megy keresztül, jövője bizonytalan. Sürgősen szükség van arra, hogy szélesebb körben értsük meg a tudomány eredményeit, és azok alapján hosszú távú, megalapozott döntéseket hozzunk” – olvasható a dokumentumban.

A zárónyilatkozat külön kiemeli a tudománydiplomácia fontosságát, amely a tudomány és a politika összekapcsolásával a béke előmozdítására is képes.

Egyedülálló fórum, nemzetközi részvétellel

Az idei fórumra 122 országból érkezett 1200 résztvevő, akik négy napon keresztül 19 plenáris és tematikus szekcióban, valamint 100 előadáson vettek részt. A rendezvény célja az volt, hogy túllépjen a tudományalapú politikai intézkedések széles körű alkalmazásának korlátain és globális szinten elősegítse azok hatékony megvalósítását.

A fórumot a Magyar Tudományos Akadémia (MTA), az UNESCO, valamint a Nemzetközi Tudományos Tanács (ISC) alapította. Az esemény partnerei között szerepelt az Amerikai Tudományfejlesztési Szövetség (AAAS), a Világ Tudományos Akadémiája (TWAS), a Tudományos Akadémiák Közötti Partnerség (IAP), valamint az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC).

„A tudomány mint egyetemes nyelv az a bizonyítékokon alapuló eszköz, amely segít megérteni világunkat és annak jövőjét. A tudománynak kell vezérelnie a társadalmat, a politikai döntéshozókat és a gazdaságot a kockázatok, lehetőségek és döntések terén” – hangsúlyozta a nyilatkozat.

2026-ban Indonéziában folytatódik a párbeszéd

A fórum résztvevői egyhangúlag elfogadták Indonézia Nemzeti Kutatási és Innovációs Ügynökségének pályázatát, így 2026-ban a következő World Science Forum Jakartában kerül megrendezésre. Ez lesz az első alkalom, hogy a rendezvény Ázsiába és a keleti féltekére látogat, a központi téma pedig a „Tudomány a globális ellenálló képességért és méltányosságért” lesz.

A World Science Forum 2024 sikeresen megmutatta, hogy a tudomány kulcsszerepet játszik a globális kihívások kezelésében. A budapesti esemény nemcsak a tudományos közösséget, hanem a döntéshozókat és a társadalmat is arra ösztönözte, hogy a tudományt még inkább előtérbe helyezzék a jövő építése során.

fotó: WSF2024

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .