A Magyar Sörgyártók Szövetsége (Sörszövetség) közleménye szerint tavaly 10 százalékkal csökkent a hazai sörfogyasztás, a 2022-es 6,006 millió hektoliterrÅ‘l 5,4 millió hektoliterre. Az adatok mögött az import jelentÅ‘s visszaesése és a hazai termékek arányának növekedése állt – tájékoztatta az MTI-t Kántor Sándor, a Sörszövetség igazgatója.
Az öt legjelentősebb sörgyártó cég (Borsodi Sörgyár Kft., Carlsberg Hungary Kft., Dreher Sörgyárak Zrt., Heineken Hungária Zrt., és a Pécsi Sörfőzde Zrt.) adatai alapján az import sörmennyiség 28 százalékkal csökkent, 886 ezer hektoliterről 640 ezer hektoliterre. Az export is visszaesett, 16 százalékkal 375 ezer hektoliterre.
A Sörszövetség igazgatója kiemelte, hogy a hazai gyártású sörök piaci részesedése nÅ‘tt. 2023-ban az öt legnagyobb magyar gyártó értékesÃtésében már 88 százalékot képviseltek a magyar sörök. A belföldi termelés 5,567 millió hektolitrÅ‘l 5,135 millió hektoliterre csökkent, a csökkenés ellenére azonban az öt legnagyobb gyártó költségvetési befizetései 1 százalékkal, 86,4 milliárd forintra emelkedtek.
A sörgyártásban foglalkoztatottak száma tovább nÅ‘tt, az öt legnagyobb gyártónál 2023-ban már 1624 fÅ‘t ért el. Az iparág a gyártástámogatás, logisztika, kereskedelem és vendéglátás területén további mintegy 20 ezer embernek biztosÃtott munkát.
A kategóriákra lebontva Kántor Sándor elmondta, hogy a szuperprémium és prémium sörök aránya a belföldi eladásokban tovább nÅ‘tt, elérve a 31 százalékot. A középkategória továbbra is 55 százalékot képviselt, mÃg az alsó kategóriás termékek részaránya tovább csökkent. Az alkoholmentes és csökkentett alkoholtartalmú sörök piacbÅ‘vülése megállt, tavalyi forgalmuk a teljes eladás közel 7 százalékát tette ki.
A HORECA szektorban (szállodák, éttermek, kávéházak) eladott hordós sörök mennyisége 9 százalékkal csökkent, mÃg a kiskereskedelemben az aludobozos termékek voltak a legnépszerűbbek, bár forgalmuk hasonló mértékben csökkent. A PET-palackos sörök kereslete nÅ‘tt 4 százalékkal, mÃg az egyutas, nem újratölthetÅ‘ üveges sörök forgalma 5 százalékkal csökkent.
Kántor Sándor kiemelte, hogy a sörgyártás változó környezetében a gyártók folyamatosan beruházásokat hajtanak végre, aminek eredményeként a hazai termékek versenyképessége nő, és a magyar sörfogyasztók egyre inkább a hazai márkákra támaszkodnak.