Egy hónappal hamarabb a Jázmin fajtával indul a szezon Pécs környékén
Az idei szőlőszezon a vártnál korábban indult a Mecsekalján. A Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete (PTE SZBKI) bejelentette, hogy a szokásosnál egy hónappal előbb kezdték meg a szüretelést a Jázmin fajta szedésével. Az intézet mintegy negyven hektáron elterülő szőlőültetvényein már javában zajlik a munka – tájékoztatták az MTI-t.
Az intézet, amely Európa második és a világ hatodik legnagyobb szőlőgénbankjaként is ismert, arról számolt be, hogy az időjárási körülményeknek köszönhetően idén több fajta szőlő esetében is három héttel korábbi szüret várható. Az idei év különösen kedvezőnek bizonyult, hiszen az enyhe tél után az átlagosnál korábbi fakadás indította el a szőlők gyors, robbanásszerű fejlődését. Ez a folyamat a korai virágzást, zsendülést és érési időszakot is előbbre hozta.
A PTE SZBKI hangsúlyozta, hogy az idei csapadékos évjárat kedvező hatással volt a szőlőkre. Az új, rezisztens szőlőfajták, mint például a Jázmin, remekül teljesítettek az előző évekhez hasonlóan. Ezek az innovatív fajták sokkal ellenállóbbak a betegségekkel szemben, így 2-3 növényvédelmi fordulóval is biztonsággal megvédhetők voltak a szőlőfürtök.
A Jázmin fajta különösen ígéretesnek bizonyul. Az idei mérések alapján a szőlő savtartalma megfelelő, illat- és zamatvilága harmonikus. Az ebből készült bor várhatóan 10,5 százalékos alkoholtartalommal rendelkezik majd, ami kellemesen üde, gazdag, parfümös és egyedi karaktert adó, könnyed, nyárias bort ígér.
A szőlőtermés feldolgozása után a végtermék az intézet pincéjébe kerül, amely 1949 óta működik. A 39 hektárnyi szőlőültetvénnyel rendelkező intézet 1600 négyzetméteres, 4800 hektoliter kapacitású pincéje készen áll az idei termés befogadására.
Az időjárás kedvezett a szőlőültetvényeknek és a gyors fejlődés következtében az idei évjárat kiváló borokat ígér. A korai szüretelés lehetőséget ad arra, hogy a borkedvelők már hamarabb élvezhessék az új évjárat friss, üde borait. A PTE SZBKI a jövőben is folytatja a rezisztens fajták kutatását és nemesítését, hogy tovább növelje a borvidék versenyképességét és fenntarthatóságát.
Az idei szüret tehát korábban indult és úgy tűnik, hogy az új, rezisztens szőlőfajták beváltják a hozzájuk fűzött reményeket. A Mecsekalján termelt borok minősége és egyedisége továbbra is biztosítja, hogy a régió borászatai az élvonalban maradjanak. A borkedvelők izgatottan várhatják az idei év termésének kóstolását, amely már most nagy ígéretekkel kecsegtet.
A fotón a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete (PTE SZBKI) szőlőültetvénye Pécsen, a Szentmiklós dűlőben 2024. július 22-én. A korábbiakban megszokotthoz képest egy hónappal korábban – az új, rezisztens fajták közül a Jázmin fajta szedésével – a múlt héten megkezdődött a szüretelés PTE SZBKI csaknem negyven hektáron elterülő szőlőültetvényén. Ruprech Judit / MTI