Mind a XIX. század közepén, mind napjainkban a Tisza, Duna és a Balaton mentén másképp készÃtik a halat, más divat, más helyi szokás szerint. MÃg a Közép – Duna vidékén a tartalmas lé a kedvelt metélt tésztával, addig a Duna alsó szakaszán a savanyÃtott lével készÃtettet szeretik.
Â
A Balaton mellékén a leveses, de kevésbé fűszereset Ãrnak elÅ‘ a receptek, mÃg a tiszainál a hal Ãze és szilárdsága a fÅ‘ követelmény. Figyelmen kÃvül hagyva az al-dunai és a balatoni halászlét, a hazai halászlének két fÅ‘ iránya van: a tiszai és a dunai. Mindkét halászlé fÅ‘zési technológiájában és termékként egyaránt eltér egymástól, ezért a legtöbb étterem étlapján feltüntetik, hogy tiszai vagy dunai halászlérÅ‘l van szó.
Erdei Ferenc 1971-ben megjelent “Néprajzi Ãnyesmesterségek“ cÃmű tanulmányában Ãgy Ãr a dunai halászlérÅ‘l: “A dunai halászlé viszont megÅ‘rizte a legegyszerűbb Å‘si technológiát, s abban fejlÅ‘dött tovább, arra irányulnak az összes újabb fogások, hogy a lé minél tartalmasabb legyen. Ugyanannyira, hogy a lé vált a fÅ‘ céllá, aminek alárendelik a halhúst vagy éppen fel is áldozzák. Itt tehát a fÅ‘ dolog a kellÅ‘ kolloid állapotú, tartalmas, kocsonyásodó lé, amit fÅ‘tt metélt tésztával esznek, s külön fogyasztják a levetlen halhúst, aminek az sem baj, ha kelleténél jobban szétfÅ‘tt.
Ennek megfelelÅ‘en a dunai technológia az elképzelhetÅ‘ legegyszerűbb, és pontosan megfelel a mezei – vÃzparti bográcsban fÅ‘zés törvényeinek: az apróra vágott hagymát és hússzeleteket (alul a fejet és farkat) egyszerre be kell tenni a bográcsba, s felönteni hideg vÃzzel úgy, hogy jól ellepje (1 kg halra 1,0-1,2 liter vizet), s azután fel kell tenni a tűzre, lobogó forrással fÅ‘zni 30-35 percig és kész.A paprikának a felét forráskor kell hozzátenni (1 kg halra 1 púpozott kanállal), a másik felét pedig a fÅ‘zés vége felé. A tejet és ikrát a fÅ‘zés félidejében kell beletenni.” Halászlé vagy hallé, dunai vagy tiszai, tésztával vagy tészta nélkül, hosszan vagy röviden fÅ‘zve? – e kérdésekben folyik a vita.
Nehéz lenne megmondani, hogy kinek van igaza, annyi bizonyos, hogy a lakóhelyüktÅ‘l távol élÅ‘ halászok készÃtették, ahol sem idÅ‘, sem konyhai felszerelés nem állt rendelkezésre. Hisz a halászlé elkészÃtéséhez nem kell más, mint hal, vÃz , só , hagyma, paprika és bogrács. A halászlé tehát ezen a néven, a halászoktól ered, a múlt század eleje óta fokozatosan terjedt el, vált ismertté. Elfoglalta helyét a halászcsárdákban, vendéglÅ‘kben, s a polgárság asztalán.
/A bajai halászlé receptje Receptek rovatunkban található/
forrás: http://bajaihalfozofesztival.hu/