Közétkeztetési Szakácsverseny 2025

Közétkeztetés Szakácsverseny, konyha - gasztronómia

A fenntartható közétkeztetés a tizedik gasztronómiai megmérettetés fókuszában

A közétkeztetésben dolgozó szakácsok idén már tizedik alkalommal mérhetik össze tudásukat a Közétkeztetési Szakácsversenyen (KÖSZ). A versenyre 2025. április 30-ig lehet jelentkezni és a résztvevőknek ezúttal három kategóriában kell bizonyítaniuk. A rendezvény középpontjában a fenntartható közétkeztetés áll, amely az élelmezési és környezetvédelmi szempontokat egyaránt előtérbe helyezi.

Három kategória, új kihívások

A versenyt a Közétkeztetők és Élelmezésvezetők Országos Szövetsége (KÖZSZÖV), a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség (MNGSZ) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közös szervezésében rendezik meg. Az idei verseny újdonsága, hogy a nevezők három különböző kategóriában indulhatnak, melyek a gyermek- és diákétkeztetés, az intézményi felnőtt közétkeztetés, valamint munkahelyi vendéglátás.

A versenyző csapatoknak 3-4 fős összetételben kell kidolgozniuk menüiket, figyelembe véve a fenntarthatósági elveket. A szervezők előírásai szerint a menüsorok nettó nyersanyagköltsége kategóriánként eltérő lehet, 850 és 1250 forint között mozog. Az ételek összeállításánál kötelező és tiltott alapanyagok listája is iránymutatásként szolgál, emellett minden csapatnak egy húsmentes előételt vagy főételt is be kell építenie a menübe.

A minőségi alapanyagok szerepe

A verseny célja nemcsak a szakácsok kreativitásának és technikai tudásának megmérettetése, hanem a közétkeztetés minőségének javítása is. Ennek érdekében a szervezők előírták, hogy minden menüsorban legalább egy Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjeggyel ellátott terméknek szerepelnie kell. Emellett egy zöldség vagy gyümölcs felhasználásakor öko- vagy biominősítéssel rendelkező alapanyagot is be kell építeni a fogásokba. Ez az előírás segíti a fenntartható élelmiszertermelés és -fogyasztás elterjedését a közétkeztetésben.

Szakmai támogatás és döntő a SIRHA kiállításon

A verseny résztvevői számára a szervezők szakmai mentorálási lehetőséget is biztosítanak. Az elődöntők legjobban teljesítő csapatai pedig a 2026-os SIRHA Budapest élelmiszeripari és HoReCa szakkiállításon mérhetik össze tudásukat. A rendezvény kiemelt védnökei dr. Nagy István agrárminiszter és dr. Nemes Imre, a Nébih elnöke, míg a szakmai védnöki feladatokat Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d’Or Akadémia elnöke, valamint Zoltai Anna, a KÖZSZÖV elnöke látják el.

A verseny jelentősége

A KÖSZ célja a hagyományos ételek modernizálása, az étkezési kultúra fejlesztése, valamint az évszakokhoz és szokásokhoz kötődő ételek népszerűsítése. A verseny további célkitűzése, hogy a közétkeztetésben dolgozók számára egy olyan szakmai fórumot biztosítson, ahol tapasztalatot cserélhetnek, és új gasztronómiai megoldásokat ismerhetnek meg.

A jelentkezési határidő 2025. április 30., a részletes nevezési feltételek és a szükséges dokumentumok a szervezők hivatalos weboldalain érhetők el:

fotó: KÖZSZÖV