Az első kettő, háromnál még csak türelmesen hallgattam, „…jaj, Zsuzsika, már másfél éve kilépett, Zsolti fél éve külföldre ment dolgozni, Vince egy éve nincs itt…” és sorolhatnám tovább.
Mire végig hívtam a 60 céget, kiderült – mert már strigulákat húztam -, hogy 44-en már máshol dolgoznak, azaz 73% új helyen dolgozik. Hogy elhagyta-e a szakmát vagy sem, azt nem tudom, de nem a két évvel ezelőtti helyen tevékenykedik.
Aztán elgondolkodtam.
Egy szakma, amelynek erkölcsi, de főleg anyagi sikere a törzsvendégekre épül. Szeretnénk, ha minél többen és minél rendszeresebben visszatérnének hozzánk. Persze ehhez sok minden szükséges – jó minőség, jó ár, barátságos környezet -, de az egyik legfontosabb eleme a megbízhatóság, amelynek alapvető része az ott dolgozó személyzet.
Számos történetet ismerünk legendás pincérekről, szakácsokról, titkokat tartó szállodaportásokról, – akikhez úgy járhattak a vendégek, mint a gyóntató papjukhoz, akik részesei lettek életüknek, életünknek. Akikre üzeneteket bízhattunk, akik ha kellett vigyáztak a gyerekre, akit együtt éreztek velünk örömünkben, bánatunkban. S aztán szép lassan kölcsönös lett a bizalom, pincér, szakács, portás életének lettünk mi is részesei, hány cukrászt ismertem, aki jegyezte a törzsvendégek születésnapjait, hogy egy-egy kis tortával köszöntse őket. Talán nagy Ő-vel kellene írni, hiszen törzsvendégek voltak.
A szocializmusban volt törzsgárda jelvény, volt államilag előírt törzsgárda jubileumi fizetés, kiemelt megbecsülés jutott a törzsgárda tagoknak.
S most visszatérek a kiinduláshoz. Lehet-e törzsvendéget szerezni egy ilyen fluktuáció mellett vagy nem ez a „sikk”, ez a jövő?
Nem tudom, talán a vendégek is változtak, lehet, hogy ők sem igénylik ezt az állandóságot.
Nekem mégis fontos állandó vendéglőm Bercije, Karcsikája, Karcsi bácsija, Baluja, Pityuja, Lacika és Józsi.
A többit döntsék el Önök.
Murányi Péter