Mesterséges Intelligencia az oktatásban: újÃtások és kihÃvások
Az EduTech Summit Hungary második alkalommal nyitotta meg kapuit a hazai oktatásfejlesztés iránt érdeklÅ‘dÅ‘ pedagógusok, oktatási szakemberek és technológiai újdonságokra kÃváncsi érdeklÅ‘dÅ‘k elÅ‘tt. A rendezvény középpontjában idén a mesterséges intelligencia (MI) állt, amelynek alkalmazási lehetÅ‘ségeirÅ‘l és kihÃvásairól számolt be a konferencián részt vevÅ‘knek Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára, tájékoztatott az MTI.
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen megrendezett rendezvény összehozta a pedagógusokat és az oktatástechnológia iránt érdeklÅ‘dÅ‘ket, akik betekintést nyerhettek az MI jelenlegi helyzetérÅ‘l és a hazai oktatásban rejlÅ‘ potenciális alkalmazásokról. Hankó Balázs az eseményen kiemelte, hogy a mesterséges intelligenciának három aspektusból kell közelÃteni: a leendÅ‘ egyetemisták véleményét, az emberek általános nézeteit az MI használatáról, valamint az oktatás stratégiai vÃzióját.
Az államtitkár bemutatta az idei Educatio kiállÃtáson végzett felmérés eredményeit, melyek szerint a leendÅ‘ egyetemisták többsége aktÃvan használja a mesterséges intelligenciát mindennapi életében, és az oktatásban is széles körben alkalmazza. Az eredményekbÅ‘l kiderült, hogy a diákok 75,7 százaléka szerint az MI segÃti a kijátszani a számonkérést, 56 százalékuk pedig azt állÃtja, hogy ösztönzi a kreativitást. Ugyanakkor az MI használatával kapcsolatban vannak aggodalmak is, hiszen a megkérdezettek másik fele úgy véli, hogy beszűkÃti és korlátozza az gondolkodást.
Hankó Balázs szavai szerint az oktatásban az üzenet az, hogy az MI-t nem szabad tiltani, hanem szabályozni kell. Az MI beillesztése az oktatásba stratégiai szinten történő döntés, amelynek eredményeként a jövő munkahelyein és a tudás alkalmazásában az MI kiterjesztett intelligenciaként válik mindennapi részévé. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy az MI szabályozása és alkalmazása nem csak hatékony, de etikus is kell hogy legyen mind az oktatás, mind a kutatás területén.
Fábián Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára kiemelte az oktatástechnológiai koalÃció támogatását. Ez a kezdeményezés cégeket, egyetemeket és az ágazati irányÃtást fogja össze annak érdekében, hogy az oktatástechnológiai szférát gazdagabbá és erÅ‘sebbé tegye. A konferencia szervezÅ‘i szerint a cél, hogy az oktatástechnológia és a mesterséges intelligencia szakértÅ‘i értékes gondolatokat osszanak meg az oktatásban való alkalmazásáról és ezt a rendezvény ingyenesen teszi elérhetÅ‘vé mind a szakemberek, mind a diákok számára.
Az esemény keretében az oktatástechnológiai vállalkozások bemutatták termékeiket, és gyakorlati példákon keresztül mutatták be azok alkalmazását. Az MI és a digitális gyermekvédelem kapcsolatával is foglalkozó programnak köszönhetően a résztvevők átfogó képet kaphattak az oktatástechnológia jelenlegi állapotáról és jövőbeli lehetőségeiről. Az esemény új lendületet adott az oktatási innovációknak és a mesterséges intelligencia terjedésének a hazai felsőoktatásban.
fotó: Rétfalvi Flóra, az EduTech Hungary Zrt. szakmai vezérigazgató-helyettese mond beszédet az EdTech Summit Hungary oktatástechnológiai kiállÃtás és konferencia megnyitóján a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME) 2024. február 3-án. A rendezvény fÅ‘ témája: a mesterséges intelligencia az oktatásban. Purger Tamás / MTI