Merfelsz Gábor szekszárdi borásszal beszélgettünk a siller borok gasztronómiában elfoglalt helyérÅ‘l és arról, hogy hogyan képzeli el a fajta népszerűsÃtését, hogy az megint egy széles körben elfogadott bor legyen.
– Mért pont a Fuxli, és milyen új marketing fogással szeretnék népszerűsÃteni a Fuxlit?
– Az alapgondolat kettÅ‘s volt. Az egyik, hogy a marketing eszközök közül valami olyat használjunk, ami a lehetÅ‘ legrövidebb úton, direktben éri el a fogyasztót.
A másik, hogy a Fuxli egy siller bor. Próbáljuk meg a gasztronómiában megilletÅ‘ helyre visszatornázni ezt a bort, hiszen a két háború között ez egy nagyon divatos, mindenhol tartott jól iható bor volt. A legemlékezetesebb a Paksi siller, amit az ott készÃtett halászléhez ittak.
Na, most az én ötletem volt az, a többi szekszárdi borász barátom pedig elfogadta, hogy minden egyes fuxli készÃtÅ‘ próbáljon kapcsolatot teremteni négy, öt vagy akár több étteremmel bárhol az országban és rábÃrni arra, hogy alkossanak valami különleges ételt a Fuxlihoz. Itt a gasztronómia megújulásának idÅ‘szakában szerintem a kreatÃv chefeknek ez nagy problémát biztosan nem fog okozni.
Poór István a zuglói Csalogató VendéglÅ‘ chefje egy remek ételt készÃtett a Fuxlihoz: Mexikói chilis borjúdió.
Én személyesen, annak aki ezt a „reklámot” vállalja, viszek két-három üveg bort, megkóstolják, és már mehet is az alkotás. Ezután felkerülhet a különbözÅ‘ honlapokra, illetve a fuxli honlapjára is. Addig jelenik meg ezeken a felületeken, amig az étterem ezt a fajta reklámot szeretné fenntartani.
A Fuxli, amúgy nyáron is jól iható, kellemes ital, hiszen a vörösborokra jellemzÅ‘kkel bÃr.
A szekszárdi svábok kétféleképpen hÃvják ezt a fajta bort, az egyik a fuxli a másik, ahogy például az én családomban hÃvják: Fixli.
Én azt szoktam mondani, azt javaslom, de eddig még nem fogadták el, hogy legyen fuxli, több mint schiller!