A Békési Pálinkafőzde 30. születésnapját egy saját gyártású 12 éves különleges whiskyvel ünnepelte, ami a piac egyetlen magyar előállítású darabja.
Hatalmas érdeklődés előzte meg az első és jelenleg egyetlen magyar gyártású whisky debütálását az idei Budavári Pálinka- és Kolbászfesztiválon. A Békési Pálinka Manufaktúra 43% alkoholfokos 12 éves whiskyje a hazai rendezésű Whisky Show-n ugyancsak sikerrel mutatkozott be, épp csak azt nem értették a látogatók, ha itthon is adott a receptúra, és adott a technológia, miért nincs nagyobb választék belőle?
A kérdés, azóta is ott lóg a levegőben. Azt azért tudni kell, hogy egy maláta- (malt) vagy gabonapárlatot (grain) whiskynek lehessen hívni, ahhoz minimum 3 év hordós érlelés szükséges. Utána ízlés szerint összekeverhetőek (blended), de mind közül, a házasítatlan malátawhisky (single malt) a legértékesebb.
Békési Zoltán pálinkafőző mester több mint egy évtizede kezdett bele a whiskyfőzésbe. Azon túl, hogy világéletében nagy rajongója volt a scotch-nak, mindig kereste szakmájában az új kihívásokat, és remélte, hogy egy napon a legjobb magyar whiskyt vele hozzák összefüggésbe. Jó alapanyagot talált hozzá helyben, Békés megyében. A whisky zamatát adó érleléshez szőlősgazdáktól vásárolta a boroshordókat, aminek belsejét ügyes kezű kádárok enyhén megpirították, ugyanis ez adja a whisky kellemesen lágy aromáját. Az ízvilág tehát hordónként változhat, ezért is döntöttek a hordónkénti megkülönböztetetés mellett, és így születettek meg a sorszámozott Single Barrel tételek.
A Békési Single Malt a hagyományos skót whiskykhez hasonlóan egyfajta árpamalátából készült, a gondosan kikészített tölgyfa hordókban érve 12 év alatt nyerte el végső zamatát. Békési Zoltán, az ötlet gazdája, büszke a végeredményre, szerencsére a fogyasztók is imádják, úgyhogy beszerzett még egy sor különleges hordót, hogy pár év múlva újabb whiskyvel örvendeztessen meg minket.