Június 1-tÅ‘l lép hatályba az az új uniós szabályozás, amelyik többek között az online szálláshelyközvetÃtÅ‘ket is korlátozza olyan megállapodások megkötésében, amelyek elÅ‘Ãrják, hogy például a hotelek kötelezÅ‘en náluk hirdessék szobáikat a legkedvezÅ‘bb áron. A rendelet nemcsak a turisztikai szektort érinti, hiszen általánosan a beszállÃtó és vevÅ‘ közötti versenykorlátozó megállapodásokat tárgyalja.
Június 1-jén lép hatályba az az új uniós rendelet, amely a beszállÃtók és vevÅ‘k közötti versenykorlátozó megállapodásokat szabályozza – derül ki a Kapolyi Ãœgyvédi Iroda összefoglalójából. Dr. Bánki Zoltán, az Iroda ügyvédje szerint az új elÅ‘Ãrások megerÅ‘sÃtik, hogy nemcsak a 30 százalékos piaci részesedést meghaladó vállalkozásoknak kell továbbra is fokozott körültekintéssel eljárniuk versenykorlátozó megállapodások megkötésekor, hanem a kisebbeknek is. Az új szabályok kimondják többek között, hogy bizonyos esetekben a piaci részesedés mértékétÅ‘l függetlenül is csak kivételes esetben lehet a vevÅ‘t korlátozni abban, hogy saját honlapján keresztül is értékesÃtse szolgáltatásait, termékeit. Noha a nyár közeledtével leginkább a nagy online szállásközvetÃtÅ‘ portálok és partnereik (közülük is elsÅ‘sorban a hotelek) kerülnek az érdeklÅ‘dés középpontjába, a Kapolyi Ãœgyvédi Iroda felhÃvja a figyelmet, hogy a rendelet az online mellett az offline világra is vonatkozik. A szabálymódosÃtásra nagyrészt azért volt szükség, mert az utóbbi években az online kereskedelem jelentÅ‘s változásokon ment át, és a felmerülÅ‘ problémákra új válaszokat kellett adni. A változás a nyár és a turisztikai szezon csúcsának közeledtével a nagy szállásközvetÃtÅ‘ oldalak esetében különösen fontos és elÅ‘remutató, a szállodák és a közvetÃtÅ‘oldalak között kialakult gyakorlat akár jelentÅ‘s átalakulását is magával hozhatja.
Online értékesÃtés: csak kivételes esetekben lehet korlátozni a saját webáruházat és honlapot
Az új szabályok alapján amennyiben a vevÅ‘ kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet végez, akkor a felek piaci méretétÅ‘l függetlenül csak kivételes esetekben lehet korlátozni abban, hogy saját honlapot, saját webáruházat üzemeltessen. Kivétel lehet, ha bizonyÃtható, hogy ez a korlátozás arányos, és az ezzel járó hatékonysági elÅ‘nyökbÅ‘l a fogyasztók is méltányosan részesülnek. Az új szabályozással az is egyértelműbbé válik, mely esetekben tilthatja a megállapodás, hogy a vevÅ‘ hirdetése árösszehasonlÃtó oldalakon vagy keresÅ‘motorokon jelenjen meg. FÅ‘szabály szerint akkor korlátozható egyik vagy másik reklámcsatorna használata, ha a felek piaci részesedése 30 százalék alatti, és a megállapodás egyébként nem tiltja teljes egészében a vevÅ‘nek, hogy egy adott online reklámcsatornán (például árösszehasonlÃtó oldalakon) hirdessen.
Kivételes mentesülés a tilalom alól
Az új szabályok tükrében visszaszorÃtani kÃvánt tÃpusokba tartozó megállapodások akkor mentesülhetnek a versenykorlátozó megállapodások tilalma alól, ha az ezzel járó hatékonysági elÅ‘nyökbÅ‘l megfelelÅ‘ arányban részesülnek a fogyasztók, és emellett a korlátozás az arányosság keretei között marad – hÃvja fel a figyelmet dr. Bánki Zoltán, a Kapolyi Ãœgyvédi Iroda szakértÅ‘je. Ezeknek egyidejű teljesülését azonban a megállapodást kötÅ‘ vállalkozásoknak minden esetben bizonyÃtaniuk kell, különben a versenyhatóság jogsértést állapÃthat meg. Ez a kockázat pedig nagyfokú körültekintést igényel a beszállÃtó és vevÅ‘ közötti versenykorlátozó megállapodások esetén is.