A munkaadók által korábban kifogásolt naponkénti elektronikus bejelentési kötelezettség nem változik, viszont a munkavállalóknak és a munkaadóknak is több ponton elÅ‘nyösek az egyszerűsÃtett foglalkoztatásról benyújtott törvényjavaslat szabályai. A törvényjavaslatot Czomba Sándor és Font Sándor (Fidesz) képviselÅ‘k jegyzik.
Az egyszerűsÃtett foglalkoztatás szabályait a mezÅ‘gazdasági-, valamint az idegenforgalmi idénymunkára, továbbá az alkalmi munkára lehet alkalmazni. A megelÅ‘zÅ‘ 6 havi átlagos statisztikai létszámot alapul véve az Ãgy foglalkoztatottak létszáma nem haladhatja meg 1-5 fÅ‘ között a 2 fÅ‘t, 2-20 fÅ‘ között a 4 fÅ‘t, 20 fÅ‘ átlagos statisztikai létszám felett pedig a munkavállalók 20 százalékát. Ha a munkaadó főállású munkavállalót nem foglalkoztat, akkor jogosult az éves munkaidÅ‘keret 20 százalékát meg nem haladó idÅ‘tartamban alkalmi munkásokat, egyszerűsÃtett foglalkoztatás keretében alkalmazni.
Az alkalmi munka összesen legfeljebb 5 egymást követő napig, egy hónapon belül 15 napig, egy éven belül pedig legfeljebb 90 napig tarthat.
A közteher mezÅ‘gazdasági-, valamint az idegenforgalmi idénymunka esetén napi 500, mÃg alkalmi munka esetén napi 1.000 forint. Ezt a munkaadó fizeti, a munkavállalónak kifizettet bérnek viszont az egésze jövedelem, és a munkavállalónak bevallást sem kell tennie arról. A közterhet a következÅ‘ hónap 12. napjáig kell átutalni.
Bizonyára már ez év nyarán újabb problémát jelent, hogy kit nevezünk idegenforgalmi munkavállalónak és kit nevezünk vendéglátóipari alkalmi munkavállalónak, hiszen mind a két területen megtalálható a napi idénymunka jellegű feladat.
Az egyszerűsÃtett módon foglalkoztatott nyugellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, valamint álláskeresési ellátásra szerez jogosultságot. A nyugellátás számÃtásának alapja az egyszerűsÃtett foglalkozatásból származó jövedelem összege.
Az adóhatóság a befizetett közteher összegébÅ‘l a magán-nyugdÃjpénztári tagsággal nem rendelkezÅ‘ munkavállaló esetén 91,8 százalékot, (magán-nyugdÃjpénztári tag esetén 69,9 százalékot) a NyugdÃjbiztosÃtási Alapnak, 21,9 százalékot a munkavállaló magán-nyugdÃjpénztárának, 1,4 százalékot az EgészségbiztosÃtási Alapnak és végül 6,8 százalékot a MunkaerÅ‘piaci Alapnak utal át.
A munkavégzés megkezdése elÅ‘tt kell a foglalkoztatottat bejelentenie a munkaadónak. Az APEH-hez való bejelentés történhet az ügyfél kapun keresztül elektronikusan (interneten), telefonon, sms-ben, továbbá Ãrásban is. Ez utóbbi esetben a törvényjavaslat mellékletében szereplÅ‘ munkaszerzÅ‘dést kell – kitöltve – eljuttatni az adóhatósághoz.
Az új törvény a mezÅ‘gazdasági és idegenforgalmi munkavégzésre irányul, a vendéglátásra vonatkozó módosÃtást szeptemberben nyújtják be a jogalkotók.
Az új törvény várhatóan július 15-én lép hatályba.