Eddig 222 étterem csatlakozott az ÖKO-Pannon kezdeményezésére elindÃtott fÅ‘városi üvegfutár programhoz, melynek célja, hogy a vendéglÅ‘kben keletkezÅ‘ nagy mennyiségű  üveghulladék a lehetÅ‘ legnagyobb arányban kerüljön  újrahasznosÃtásra. Az étteremtulajdonosok többsége örömmel élt az új lehetÅ‘séggel, a szállÃtást végzÅ‘ Raiker Kft. az elmúlt fél évben 90 tonna üveghulladékot gyűjtött be partnereitÅ‘l. Az ingyenes szolgáltatás egyre népszerűbb Budapesten.
Rosszul állunk az üveghulladék szelektÃv gyűjtésében, legalábbis ami az Európai Unió elvárásait illeti. MÃg az üveghulladék hasznosÃtási aránya 2008-ban átlagosan 64 százalék volt a közösségben, addig itthon tavaly az üvegcsomagolásnak csupán 28 százaléka került szelektÃv gyűjtÅ‘kbe. Ahhoz, hogy megkezdjük az unióhoz való felzárkózást, idén 32, 2012-ben már 60 százalékra kell feltornásznunk ezt az arányt.  Az ÖKO-Pannon ezért a lakosságot célzó számos szelektÃv hulladékgyűjtési kampánnyal párhuzamosan a HORECA (vendéglátóipari) iparágak szereplÅ‘it is mozgósÃtja a kvóta teljesÃtése érdekében.
Egyről a háromra
Az ÖKO-Pannon és a budapesti Raiker italnagykereskedés 2009. augusztus 1-én indÃtotta útjára az Ãœvegfutárt, kezdetben csak kÃsérleti jelleggel, 30 étterem részvételével. A vendéglátóhelyek vezetÅ‘it hÃrlevélben tájékoztatták a programról és a begyűjtés lebonyolÃtásáról. A 30 étterembÅ‘l visszagyűjtött havi 120 kg-os mennyiség hamarosan a háromszorosára nÅ‘tt. Egyre több üzlet csatlakozott az Ãœvegfutár hálózatához, miközben a begyűjtés eszközei és módszerei is folyamatosan tökéletesedtek. Végül sikerült kialakÃtani egy olyan logisztikai rendszert, mely a vendéglÅ‘sök számára a legkényelmesebb és legegyszerűbb megoldást kÃnálja. A HORECA szektorban keletkezÅ‘ egyutas üvegek ma még túlnyomórészt a szemétbe, ezáltal a hulladéklerakóra kerülnek, mivel a vendéglátósok számára körülményes a gyűjtÅ‘szigetek használata, a házhoz menÅ‘ szelektÃv gyűjtés pedig nem jellemzÅ‘.
Futár telefonhÃvásra
A Raiker az éttermekbe kihelyezett 110 vagy 240 literes gyűjtÅ‘edényeket emelÅ‘hátfalas kisteherautóval szállÃtja el, és helyettük minden alkalommal új, üres edényeket hagy ott. Az éttermek telefonon jelzik, ha megtelt a gyűjtÅ‘  – van aki naponta, van aki havonta hÃvja az üvegfutárt, mely 24 órán belül a helyszÃnre érkezik. A gyűjtÅ‘edényben elhelyezhetÅ‘ mindenféle nem betétdÃjas üvegpalack és tiszta konzerves üveg. A programban jelenleg 222 budapesti vendéglátóhely vesz részt; Å‘k együttesen havonta több mint 20 köbméter nagy tisztaságú üveghulladékot termelnek. A Raiker által begyűjtött üveghulladékot az ÖKO-Pannon partnere, az Avermann-Holvex Kft. veszi át, és csömöri telephelyén készÃti elÅ‘ hasznosÃtásra.
Kényelmes, egyszerű
Hogy felmérjék a kezdeményezés sikerét, a program gazdái kérdÅ‘Ãvet juttattak el az üvegfutár rendszerébe kapcsolt vendéglátó egységekhez. Negyvenkilenc étteremvezetÅ‘ és tulajdonos osztotta meg tapasztalatait, véleményét az eddigiekkel kapcsolatban. TÃzbÅ‘l kilenc válaszadó úgy nyilatkozott, hogy szimpatikusnak és hasznosnak találják a kezdeményezést; szerintük az üvegfutár kényelmes megoldás, mely megkönnyÃti munkájukat. TÃz százalékuk hasznosnak és követendÅ‘nek tartja a programot, de a helyhiány miatt kissé körülményes számukra az üveggyűjtés.
Jöhet a palackfutár?
Az üvegfutár szolgáltatása ingyenes, és a Raiker nem is szándékozik fizetÅ‘ssé tenni. Ugyanakkor a program sikerét jól jelzi, hogy a válaszadók negyven százaléka egyéb ellenszolgáltatás fejében akár fizetni is hajlandó  lenne érte, majdnem háromnegyedük pedig étlapon, papÃralátéten vagy ajtón elhelyezett logóval is szÃvesen demonstrálná, hogy tagja a hálózatnak. Budapesten az elmúlt fél évben összesen 90 tonna üveghulladék került vissza a körforgásba az üvegfutár jóvoltából, és a vendéglátósok szerint lenne igény az italos kartondobozok és PET palackok hasonló módon szervezett szelektÃv gyűjtésére is.