Akivel minden embertÃpus szÃvesen tárgyal, tisztelik, még akkor is ha meghiúsul az együttműködés, és érezhetÅ‘ a win-win helyzet elérésére való törekvése minden esetben, Å‘rá lehet mondani, hogy asszertÃv stÃlust képvisel. De tegyük hozzá, hogy ez a felismerés abban jelenik meg, hogy a kommunikációban jól érzik magukat a résztvevÅ‘k, elfogadják Å‘ket, tisztelik, és megoldást keresnek, ami neki is elfogadható.
„AsszertÃv kommunikáció vezetÅ‘knek, készségfejlesztÅ‘ gyakorlati képzés” cÃmmel, a Verlag Dashöfer Kft. és Sales Marketing és Tréning Kft. közösen szervez szakmai képzést. A képzés aktualitásáról kérdeztük Matkovics István trénert.
Mi is tulajdonképpen az asszertÃv kommunikáció?
Az asszertÃv kommunikáció nem kizárólag a verbális megoldásokat, a stÃlust gyűjti össze, a hatékony kommunikációhoz, hanem a gondolkodásmódot alakÃtja olyan irányban, amelyben az ember, esetünkben, a vezetÅ‘ tisztában van önmagával, tiszteletben tartja az eltérÅ‘ gondolkodású és tÃpusú ügyfeleit, munkatársait, és olyan megoldásokra törekszik, amelyek mindkét fél számára kielégÃtÅ‘k lesznek. Az asszertÃvitás fejlesztése hatással van az önbizalom növelésében, a megfelelÅ‘ érdekérvényesÃtés alkalmazására egyaránt.
Rá lehet ismerni arra, aki asszertÃv kommunikációt alkalmaz?
Itt azért pontosÃtani kell, a „csak” alkalmazásban fel lehet ismerni az asszertÃv elemeket, és még talán hatékony is lehet, de egy nehezebb helyzetben, és konfliktusban, vagy stressz helyzetben a „csak” alkalmazó vezetÅ‘ nem lesz asszertÃv, a testbeszéde, de még verbálisan is tükrözni fogja a valódi énjét, gondolkodásmódját. Gondoljon csak arra, a vezetÅ‘re, aki a normál munkamenetben, kedves, megértÅ‘, odafigyelÅ‘, de egy stressz állapot kihozza belÅ‘le az agresszÃv vezetÅ‘t, aki mérges, aki lekezel…
Miért pont az asszertÃv kommunikációt választották témának?
Azokat a területek keressük, és fejlesztjük, amelyekben gyakorlatunk van, és amelyek ma, 2011-ben a legaktuálisabbak egy vezető számára.
Miért pont az asszertÃvitás, ami aktuális ma?
Az elmúlt idÅ‘szak, a válság, stresszes, nehéz helyzetet teremtett a vállalkozásokon belül a vezetÅ‘knek, a munkatársaknak, sÅ‘t az ügyfeleiknek egyaránt. Szükségessé vált a mai helyzetben, hogy olyan motiváló légkört alakÃtsunk ki a csapaton belül, amely a munkatársakból a lehetÅ‘ legtöbbet hozza ki, hogy megtartsunk fontos munkaerÅ‘ket, ügyfeleket. Azaz a vezetÅ‘nek azt kell tennie, ami a feladata: vezetni másokat, a lehetÅ‘ legjobb teljesÃtményt elérni, mindamellett, hogy elfogadják, megbecsüljék. Tudna példát mondani, hogy hol lehet hatékonyan használni ezt a kommunikációt?
Röviden: mindenhol. A vezetésen kÃvül, az értékesÃtÅ‘k, ügyfélszolgálatosok kommunikációjában az ügyfelek felé (egyértelműen árbevétel növelÅ‘ hatása van). A vállalati belsÅ‘ kommunikációban, de magánemberként az emberi kapcsolatokban egyaránt lehet használni. Nyitottak a vezetÅ‘k az ilyen tÃpusú képzésekre?
Hát, jó a kérdés. FejlÅ‘dni kell a vezetÅ‘knek, hogy beismerjék – elsÅ‘sorban saját maguk felé – hogy fejlÅ‘désre van szükségük, és ezt fel is kell vállalniuk.