Tojás Világnap 2024 és Tojáskihívás kampány

Tojás Világnap 2024 és Tojáskihívás kampány

A tojásfogyasztás fontossága a fenntartható és kiegyensúlyozott étrendben, valamint a tojás fogyasztói megítélésének javítása

Az idén 29. alkalommal megrendezett Tojás Világnap különleges alkalom volt a magyar tojástermelők, a fogyasztók és a fenntartható táplálkozás hívei számára. A Magyar Baromfi Termék Tanács (BTT), együttműködve spanyol és francia partnereivel (INPROVO és SNIPO), folytatja az Európai Unió által támogatott projektjét, mely a tojásfogyasztás népszerűsítését célozza 2023 és 2025 között. Ez a kampány már a második évét zárja és az eredmények bíztatóak.

A Tojás Világnap alkalmából szervezett sajtótájékoztatón, Dr. Csorbai Attila, a BTT elnök-igazgatója hangsúlyozta a tojás fontosságát a fenntartható és kiegyensúlyozott étrendben. „Bár a tojás mindennapjaink része, tudatosítanunk kell a vásárlókban, hogy táplálkozás-élettani szempontból mennyire értékes alapanyag” – mondta beszédében, melyben kiemelte, hogy a projekt pozitív visszhangja azt sugallja, érdemes lehet a hároméves ciklus letelte után is folytatni a kampányt.

A tojás ára és gazdasági jelentősége

A rendezvény egyik legérdekesebb pillanata Dr. Sütő Zoltán, a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége (MTTSz) elnökének előadása volt, amelyben a tojás árának alakulását elemezte. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataira hivatkozva összevetette a tej, a méz és a tojás áremelkedését az elmúlt több mint 60 évben. Míg a tej és a méz árai drasztikusan növekedtek, a tojás felvásárlási ára csak 41-szeresére emelkedett 1960 és 2023 között, szemben a tej 75-szörös és a méz 55-szörös áremelkedésével.

A tojás piaci áremelkedése is elmaradt a tej és a méz mögött: míg a tej ára 93-szorosára, a mézé 123-szorosára nőtt, a tojásé „csak” 65-szörösére. Dr. Sütő arra is felhívta a figyelmet, hogy a tojás ára valójában alacsonyabb maradt, mint amennyi az áremelkedések alapján indokolt lett volna. Ez pedig annak köszönhető, hogy a modern technológiák és a tojótyúkok nemesítése lehetővé tette a hatékonyabb, fenntarthatóbb termelést.

A tojástermelők kihívásai és sikerei

Pákozd Gergely, a BTT MTTSz alelnöke is részletesen ismertette a magyar tojástermelők helyzetét. Elmondása szerint a szövetség 150 tagja a hazai regisztrált tojástermelés 90%-át biztosítja és bár a 2024-es év nyugodtnak mondható a termelők számára, a szektor komoly kihívásokkal néz szembe. A munkaerőhiány, az állatjóléti szigorítások és az ukrán import mind-mind nehezíti a termelők dolgát.

A termelés stabilitása és jövedelmezősége érdekében Pákozd kiemelte a hosszú távú beszállítói szerződések és stabil felvásárlási árak szükségességét. Az ágazatnak ugyanis ár- és termelés-stabilitásra van szüksége ahhoz, hogy a jövőben is versenyképes maradjon.

A tojás táplálkozás-élettani hatásai

Antal Emese, dietetikus és a Tét Platform szakmai vezetője szintén megszólalt a sajtótájékoztatón. Kiemelte a tojás kiemelkedő táplálkozási előnyeit, melyek közé tartozik a magas fehérje- és vitamintartalom. Antal arra is rámutatott, hogy a kampány során a fogyasztók számos hasznos információt találnak a tojásról, legyen szó annak fenntarthatóságáról vagy az élelmiszerpazarlás elkerüléséről.

A kampány a fiatalabb generációkat is célozza, különösen a Z- és Y-generáció tagjait, valamint a gyermekes családokat. A kampány online jelenléte erős, a „Tojás Kihívás” nevű program keretében a résztvevők különböző feladatokon keresztül ismerhetik meg a tojás fogyasztásának előnyeit.

A Tojáskihívás kampány és eredmények

A kampány még csak a 2. év végén tart, de már számos indikátort teljesítettek és túl is szárnyaltak a 3 éves teljesítéshez képest. A honlapot eddig több, mint 200 ezren látogatták meg, a Tojás Kihívás Facebook oldalán már közel 15 ezer követővel rendelkeznek és ebben az évben az első 8 tojással kapcsolatos feladattal már több, mint 524 ezer embert értek el. Jelenleg zajlik az idei utolsó, mindent eldöntő kihívás a honlapon, amely során a játékosok a tojással és az Európai Termelési Modellel kapcsolatos tudásukról számolnak be. A legmagasabb pontszámot elérő játékos egy évre elegendő tojást nyerhet meg a családja számára. A játék elérhető a www.tojaskihivas.eu oldalon.

Egyes kihívások népszerűsítéséhez influenszereket is felkérnek többnyire séfek, gasztrobloggerek, sportolók személyében, akik saját maguk is teljesítik a kihívást, így a teljes elérés közel 1 millióra tehető. Egy intenzív rádiókampányt is megvalósítanak párhuzamosan több csatornán, amelynek nagyon pozitív visszhangja. Ezzel csak ebben az évben már 2,7 millió embert értek el.

Az európai termelési modell bemutatása, a tojás népszerűsítése és a fogyasztók tájékoztatása mind fontos célkitűzései a kampánynak. A jövőre nézve pedig a szervezők célja, hogy még több embert érjenek el és tovább növeljék a tojás népszerűségét, mint fenntartható és egészséges alapanyagot.

A Tojás Világnap alkalmából nemcsak magát a terméket, hanem a hazai termelőket is ünnepeljük, akik minden nap friss tojással látják el a családokat. A rendezvény rávilágított arra, hogy a tojás nemcsak az étrendünk fontos része, hanem a fenntarthatóság és az innováció szimbóluma is, amely a jövő élelmezésbiztonságának kulcsa lehet.

A fotón a rendezvény előadói balról jobbra: Pákozd Gergely, Dr. Sütő Zoltán, Dr. Csorbai Attila, Antal Emese, Dr. Gál Tímea

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .