Az új környezetvédelmi rendszer bevezetése új kihÃvások elé állÃtja a vállalkozásokat
Az EPR (kiterjesztett gyártói felelÅ‘sségi rendszer) adatszolgáltatási hullámát követÅ‘en Magyarországon is életbe lépett az új, kötelezÅ‘ visszaváltási dÃjjal ellátott termékek visszaváltási rendszere (DRS). Ez a jogszabály elsÅ‘sorban az italcsomagolások gyártóit érinti, akiknek mostantól felelÅ‘sséget kell vállalniuk a termékeik visszagyűjtéséért és újrahasznosÃtásáért.
A DRS bevezetése egybeesik a környezettudatos szemlélet és a fenntarthatóság iránti növekvÅ‘ igényekkel. A cél, hogy 2024. január 1-jétÅ‘l kezdve a PET-palackok esetében elérjük a 90%-os visszaváltási arányt. Ezzel párhuzamosan az EU is törekszik arra, hogy az alumÃnium, PET és üveg termékkategóriákban a visszagyűjtési arány 90% felett legyen a közeljövÅ‘ben, ezzel is elÅ‘segÃtve a fenntartható jövÅ‘t.
A DRS jogszabály érinti azokat a gyártókat, akik az év során több mint 5000 darab italterméket hoznak forgalomba. Kivételt képeznek a tejalapú készÃtmények és a speciális formájú csomagolások, amelyek nem alkalmasak az automatával történÅ‘ visszaváltásra. A rendszer működéséhez GTIN/EAN azonosÃtók és specifikus logó használata is kötelezÅ‘.
„A cégeknek fel kell készülniük a cÃmkeváltás költségeire és a visszaváltásra kerülÅ‘ termékek után fizetendÅ‘ dÃjra. Az új szabályozás célja, hogy a gyártók vállaljanak felelÅ‘sséget a termékeik életciklusának végén, ezzel csökkentve a környezeti terhelést” – hangsúlyozta Pente Szilvia csomagolástervezÅ‘-szakértÅ‘.
A vállalkozásoknak időben fel kell készülniük az átállásra, hiszen 2024. június 30-ig van lehetőségük alkalmazkodni az új rendszerhez. Ezt követően, július 1-jétől csak megfelelően jelölt termékek kerülhetnek forgalomba, és azok vehetők vissza az automata rendszeren keresztül. Az új szabályozás bevezetése azonban több kérdést is felvet.
„Az újracÃmkézendÅ‘ kategóriába tartozó termékek egyelÅ‘re nem teljesen tisztázottak. A gyártóknak figyelemmel kell kÃsérniük az aktualitásokat és szükség esetén konzultálniuk kell a szakértÅ‘kkel” – mondta Barna Gergely, a Barna Design Kft ügyvezetÅ‘je.
A termékek megfelelÅ‘ jelölése kulcsfontosságú a büntetések elkerülése érdekében. A nem újrahasznosÃtható termékeknél új GTIN számot, vonalkódot és kötelezÅ‘ logót kell alkalmazni. Az újrahasznosÃtható termékeknél a meglévÅ‘ GTIN szám és vonalkód maradhat, de szükséges a megfelelÅ‘ ábra feltüntetése és a termék regisztrálása a MOHU rendszerében.
„A DRS bevezetése várhatóan növelni fogja a visszagyűjtött italcsomagolások mennyiségét, ezzel csökkentve a környezeti terhelést. A gyártókat is ösztönzi arra, hogy környezetbarátabb csomagolási megoldásokat alkalmazzanak” – tette hozzá Pente Szilvia.
Az átállás során a gyártóknak érdemes szakértÅ‘vel egyeztetniük, hogy elkerülhessék a pénzbÃrságot vagy a hibás cÃmkézést. A DRS bevezetése komoly kihÃvás elé állÃtja a vállalkozásokat, de hatékony és gyors átállással elkerülhetÅ‘k a negatÃv következmények.
fotó: Pixabay, Barna Design