Az Európai Bizottság 2010-ben immár ötödik alkalommal Ãrt ki pályázatot az ún. ,, European Destinations of Excellence” azaz a ,,Kiváló Európai Desztinációk” témában. A pályázat keretében megvalósÃtandó projekt célja, hogy felhÃvja a figyelmet az európai turisztikai desztinációk értékeire, sokszÃnűségére, továbbá, hogy a turisztikai fejlesztéseiket a társadalmi-kulturális-környezeti fenntarthatóság elvei mentén végzÅ‘ desztinációk promócióját támogassa.
A projekt keretében minden évben kiválasztásra kerül tagállamonként egy kiváló desztináció, amely különféle dÃjazásokban részesül. A projekt végrehajtásával az Európai Bizottság többek között ösztönözni kÃvánja a szezonalitás és a területi koncentráció oldását, a fenntartható turizmusfejlesztési modellek terjedését, továbbá elÅ‘ kÃvánja segÃteni a jó gyakorlatok közötti tapasztalatcserét, illetve a szakmai kapcsolatok erÅ‘södését a dÃjazásban részesülÅ‘ desztinációk között.
A 2010/2011-ben induló téma az ,,EDEN destination with regenerated physical site”, aminek keretében Magyarországon a ‘Régi értékek – új funkciók’ cÃmmel kerül a legjobb desztináció kiválasztásra. A cél olyan térségi turisztikai desztinációk, turisztikai együttműködések kiválasztása és dÃjazása, amelyek ipari, mezÅ‘gazdasági, közlekedési vagy katonai örökségükhöz kapcsolódó turisztikai kÃnálatukat magas szÃnvonalon mutatják be a turisták számára. A pályázaton nyertes desztináció jogosult lesz a ,,Kiváló Európai Desztináció – European Destination of Excellence” megnevezés használatára.
Az elismerÅ‘ cÃmet elnyerÅ‘ magyarországi térség marketingeszközeinek fejlesztéséhez a Magyar Turizmus Zrt. 2.000.000 Ft értékben járul hozzá. A nyertes térség részt vehet továbbá a 2011. évi Európai Turizmus Fórumon, ahol európai társaival átveheti a ,,Kiváló Európai Desztináció” dÃjat. A nemzetközi piacokon való promóciót a közös európai portálon való megjelenési lehetÅ‘ség (www.edenineurope.eu) és az Európai Bizottság által a desztinációkról készÃtendÅ‘ film segÃti. Részt vehet továbbá az Európai Bizottság kezdeményezésében megvalósuló, az európai nyertes desztinációk szakmai együttműködését elÅ‘segÃtÅ‘ hálózatfejlesztési projektben. A nyertesrÅ‘l magyar és angol nyelvű szakmai összefoglaló készül, továbbá megjelenési lehetÅ‘séget kap a Magyar Turizmus Zrt. micro-site-ján, az eden.itthon.hu honlapon. A pályázat révén elnyerhetÅ‘, a nyertest, illetve a további helyezetteket és résztvevÅ‘ket illetÅ‘ többszintű promóciós hozzájárulás részletes leÃrása a Pályázati Útmutatóban található.
Az Európai Bizottság által kiÃrt pályázati felhÃvásra minden egyes tagállam esetében az illetékes turizmusirányÃtásért felelÅ‘s szervezet, illetve az általa delegált valamely más, szintén állami kompetenciába tartozó turisztikai szervezet nyújthatott be pályázatot. Hazánkban a Magyar Turizmus Zrt. látja el a projektfejlesztéssel, lebonyolÃtással kapcsolatos operatÃv feladatokat.
A Magyar Turizmus Zrt. 2010 májusában nyújtott be pályázatot az Európai Bizottsághoz, amelynek révén a maximális, 75%-os Európai Uniós támogatást nyerte el a projekt magyarországi lebonyolÃtásához. A pályázati anyagban részletesen bemutatásra került a projekt lebonyolÃtásának eljárásrendje és a kiválasztás szakmai szempontrendszere.
Jogosultsági kritériumok:
Kizárólag olyan térségi összefogások pályázhatnak, amelyeknek tagja legalább:
három települési önkormányzat és
három turisztikai szolgáltató és
egy turizmushoz kapcsolódó civil szervezet.
Rendelkezik legalább egy olyan, ma már turisztikai célokat szolgáló örökségelemmel, ami kötődik a térségben található
ipari
mezőgazdasági
közlekedési
katonai
örökséghez.
A helyszÃn legalább két éve működik új, turisztikai funkcióval.
A desztinációknak évszakonkénti bontásban össze kell állÃtani összesen négy darab (egy ajánlat évszakonként), egyenként 3-4 napos turisztikai kÃnálati csomagot.
A pályázók vállalják az Európai Unió és az ENSZ Turisztikai Világszervezet fenntartható turizmusról szóló anyagainak terjesztését.
A pályázatot beadó szervezetek lehetnek:
helyi önkormányzatok,
kistérségi szervezetek,
non-profit szervezetek,
alapÃtványok,
helyi és térségi civil szervezetek,
TDM szervezetek.
Szakmai követelmények (részletesen a pályázati útmutatóban)
Tudatos termékfejlesztés (a közelmúltban lezajlott turisztikai fejlesztések, az ipari, mezÅ‘gazdasági, közlekedési vagy katonai örökséghez kapcsolódó turisztikai kÃnálat bemutatása, a térségben való idÅ‘eltöltésre kidolgozott javaslat szÃnvonala, a kÃnálat komplexitása, ami a szezonalitást és a földrajzi koncentrációt oldja, magas szÃnvonalú marketingtevékenység, környezeti, gazdasági és társadalmi fenntarthatóság szempontjainak érvényesÃtése).
Infrastruktúra (megfelelÅ‘, egységes kitáblázás, turisztikai látogatóközpontok, információszolgáltatás, szálláshelykÃnálat, desztináció rendezettsége, sérültek/segÃtséggel élÅ‘k fogadási feltételei).
Szervezeti háttér, partnerség (turizmusban érdekeltek részvétele a helyi turizmus szervezésében, a desztináció teljesÃtményének monitoringozása, a vendégelégedettség mérése, társadalmi fenntarthatósági szempontok érvényesülése, helyszÃnbejárás).
A projekt lebonyolÃtása, a pályáztatás rendszere
A ,,Régi értékek – új funkciók’ cÃmű pályázaton a Kiváló Európai Desztináció cÃm elnyeréséhez a kiválasztás pályázati úton történik. A Pályázati FelhÃvásban összefoglalásra kerültek a pályázáshoz nélkülözhetetlen alapinformációk, amelyek elsÅ‘sorban a pályázók általános tájékoztatását szolgálják. A pályázathoz kapcsolódó részletesebb információkat a Pályázati Útmutató tartalmazza.
A pályázathoz kapcsolódó dokumentumok az eden.itthon.hu honlapon elérhetők.
A potenciális pályázók tájékoztatását segÃtik a turisztikai régiónként megrendezésre kerülÅ‘ információs napok, amelyeken az érdeklÅ‘dÅ‘k megismerhetik a pályázat hátterét, a pályázat konkrét céljait és információkat kaphatnak pályázatuk elkészÃtéséhez. Az információs napok az alábbi helyszÃneken és idÅ‘pontokban kerülnek megrendezésre:
Régió Időpont
Balaton 2010. november 3.
Dél-Dunántúl 2010. november 4.
Dél-Alföld 2010. november 11.
Észak-Alföld 2010. november 16.
Tisza-tó 2010. november 18.
Nyugat-Dunántúl 2010. november 23.
Észak-Magyarország 2010. november 25.
Közép-Dunántúl 2010. november 29.
Budapest – Közép-Dunavidék 2010. december 1.
A pályázattal kapcsolatos további tájékozódást segÃti az ún. Help Desk szolgáltatás, ami 2010. október 27. és 2011. január 31. között elérhetÅ‘ az eden@itthon.hu e-mail cÃmen. A Magyar Turizmus Zrt. által működtetett ingyenes tanácsadói szolgáltatás keretében a pályázók 3 munkanapon belül e-mailen választ kaphatnak a pályázattal kapcsolatos kérdéseikre.
A pályázat benyújtási határideje 2011. január 31.
Az értékelés eljárásrendje
A pályázatok elbÃrálása a Magyar Turizmus Zrt. mint Kedvezményezett szervezeti keretei között, továbbá külsÅ‘ szakértÅ‘k bevonásával zajlik majd. A formai és többlépcsÅ‘s szakmai értékelést a Magyar Turizmus Zrt. és az NGM Turisztikai FÅ‘osztály által felállÃtott ÉrtékelÅ‘ Csoport végzi. Az értékelés során várhatóan sor kerül a pályázó térségek helyszÃni meglátogatására is. A végleges döntést egy szakmai záró konferencia keretei között egy DöntÅ‘bizottság hozza meg, amely turisztikai szakemberekbÅ‘l és turisztikai szakmai szervezetek képviselÅ‘ibÅ‘l áll. A zárókonferenciára várhatóan 2011 áprilisában kerül sor Budapesten, amelyre az összes pályázó térség, a sajtó képviselÅ‘i, valamint a releváns szakmai szervezetek képviselÅ‘i kapnak meghÃvást. A zárókonferencián az előértékelés során kiválasztott öt legjobb eredményt elérÅ‘ desztináció kap bemutatkozási lehetÅ‘séget, majd ezt követÅ‘en a DöntÅ‘bizottság zárt ülésen hozza meg a végsÅ‘ döntést. A DöntÅ‘bizottság döntésénél figyelembe veszi a térségek pályázati anyagait, az ÉrtékelÅ‘ Csoport által készÃtett értékeléseket, a helyszÃnbejárások tapasztalatait, valamint az elhangzó prezentációkat. A zárókonferenciához kapcsolódóan a döntÅ‘ben a résztvevÅ‘k bemutatkozási lehetÅ‘séget kapnak a helyszÃnen.
A fÅ‘dÃjat elnyerÅ‘ desztináció mellett a Magyar Turizmus Zrt. a helyezettek, résztvevÅ‘k számára többszintű promóciós támogatást és minden résztvevÅ‘ számára elismerÅ‘ oklevelet biztosÃt.
A projekt várható hatásai
A ,,Régi értékek – új funkciók” témakörben a Kiváló Európai Desztináció cÃm hozzájárul az új funkciókkal rendelkezÅ‘ vonzerÅ‘knek otthont adó desztinációk népszerűsÃtéséhez hazai és európai szinten egyaránt.
Megismerteti és hangsúlyozza a felelősségteljes turisztikai tevékenység irányelveit.
A hazai és nemzetközi turisztikai szakemberek jobban megismerik az ipari, mezőgazdasági, közlekedési vagy katonai örökséghez kötődő turisztikai desztinációkat, ami hozzájárulhat e térségek ismertségének, elismertségének növekedéshez.
Ösztönzi a résztvevÅ‘ térségeket a fenntarthatóság irányelveinek alkalmazására, a dÃjazott desztinációk példaértékű tevékenységének átvételére.
Hozzájárul a helyi lakosság identitásának erősödéséhez, ösztönzi a lakosságot a helyi értékek megismerésére, megőrzésére.
Növeli a desztinációban a turisztikai keresletet, ezáltal hozzájárul a turizmusban érdekelt helyi vállalkozások versenyképességének növekedéséhez.