Közel 200 szállodás jött össze Egerben a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének /MSZÉSZ/ közgyűlésén. Volt miről tanácskozni, annak ellenére, hogy a 2012. évi eredmények biztatóbbak, mint az előző éveké, de a szakma még nem mozdult el a holtpontról.
Kevés olyan szakma van, amelyik ennyire érzékeny a nemzetközi politikai helyzetre, az árfolyam politikára, a közlekedési nehézségekre, de ide sorolhatjuk az idÅ‘járást is. ErrÅ‘l is szó esett Kopócsy Andrea elnök beszámolójában, aki kiemelte, hogy az iparágat különösen sújtja az iparűzési, tranzakciós adók megemelése, illetve bevezetése, az energia dÃjak emelkedése, mert az ilyen tömeges emelkedést nehéz, de mondhatnánk lehetetlen áthárÃtani a vendégekre, különösen a gyilkos árharc keretében, amit Görögország, Törökország, Tunézia és Egyiptom folytat. A nagy nyári szezonban velük kell elsÅ‘sorban versenyezni, ezért a fÅ‘ lobby témák között kiemelte a marketingbüdzsé emelésének szükségességét a turizmus fejlesztési stratégia megalkotását az áfa csökkentését és a megnyugtató megoldás megtalálását egy új nemzeti légitársaság megalapÃtásában.
A remény egyik fÅ‘ sugara a SZÉP Kártya, amelybÅ‘l napjainkig hétszázharmincegyezer darabot adtak ki. Ebben bÃzik az 537 tagot számláló szövetség 388 szállodája.
Az elnök asszony bejelentette, hogy a következÅ‘ év tavaszi közgyűlését Kecskeméten 2013. május 8-10 között tartják a közgyűléssel egy idÅ‘ben nyÃló Four Points by Sheraton Hotel Kecskemétben.
Sokan voltak kÃváncsiak arra a pódium beszélgetésre, amelynek témája a magyar szállodaipar helyzete és üzletpolitikája volt. Négyen – Antoine Guego /Accor Pannonia/, Deák Imre /Danubius Hotels/, Hülvely István /Huguest Hotels/, Hoffman Henrik /Residence Hotel és Residence Hotel Ózon/ – négy fajta véleményen voltak és négy féle megoldást javasoltak, de egyben megállapodtak, hogy a szakma helyzetét igazán az javÃtaná, ha több lenne a vendég és nagyobb lenne a bevétel. Abban sem volt vita, hogy a magyar szállodaiparban több a lehetÅ‘ség, mint amit kihoznak belÅ‘le és az állami irányÃtásnak fel kellene ismerni, hogy az idegenforgalom és a szállodaipar a nemzetgazdaság eredményeinek javÃtásában kulcs szerepet kell hogy kapjon.
A két napos találkozás alatt külön előadás hangzott el a napjainkban megkerülhetetlen online foglalások és az online árképzés helyzetéről. Érdekes adat, hogy a nemzetközi utazók 40%-a ma már okostelefon felhasználó, de ezt támasztják alá a hazai adatok is. Megnövekedett az online foglalások és különösképpen az aznapi foglalások száma.
A megnövekedett technikai lehetÅ‘ségek mellett is szükség van reklámra, ebben is szállodákra specializált reklámokra – emelte ki Gregor Jasch osztrák reklámszakember.
A hatványozott útkeresés Egerben megkezdődött és Kecskeméten folytatódik.