Szingapúri újra a világ legerősebb útlevele

útlevél, vízum, utazás - turisztika, kiutaztatás

Közzétették az új Henley Passport Index rangsorát

A legfrissebb Henley Passport Index rangsora szerint Szingapúr visszaszerezte világelső helyét a legerősebb útlevéllel rendelkező országok között. A városállam új rekordot állított fel, polgárai 195 úti célhoz férhetnek hozzá vízummentesen a világ 227 országából. Az eddigi első helyezettek, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán és Spanyolország, most a második helyre csúsztak vissza, mindegyikük 192 úti célhoz kap vízummentességet. A harmadik helyen hét ország osztozik, köztük Ausztria, Finnország, Írország, Luxemburg, Hollandia, Dél-Korea és Svédország, mindegyikük 191 országba utazhat vízum nélkül.

Az Egyesült Királyság megtartotta a negyedik helyet Belgium, Dánia, Új-Zéland, Norvégia és Svájc társaságában, bár vízummentes úti céljainak száma 190-re csökkent. Az Egyesült Államok tovább folytatja évtizedes lecsúszását, és most a nyolcadik helyen áll, 186 vízummentes úti céllal. Az USA és az Egyesült Királyság 10 évvel ezelőtt még közösen vezette a rangsort, ám most már mindketten jelentősen visszaestek. Afganisztán továbbra is a világ leggyengébb útlevelével rendelkezik, polgárai mindössze 26 országba utazhatnak vízum nélkül, ami a 19 éves index történetének legalacsonyabb pontszáma.

Dr. Christian H. Kaelin, a Henley & Partners elnöke és az útlevél-index koncepciójának megalkotója szerint az elmúlt két évtized általános trendje a nagyobb utazási szabadság felé mutatott, az átlagos vízummentes úti célok száma 58-ról 111-re nőtt 2024-re. Ugyanakkor a mobilitási szakadék az index tetején és alján lévők között soha nem volt ilyen széles. Szingapúr rekordot döntött, 169 úti céllal többhöz fér hozzá vízummentesen, mint Afganisztán.

Légitársaságok iparági bevételeinek alakulása

Az IATA adatai szerint a légitársaságok 2024-ben közel 5 milliárd embert szállítanak 22 000 útvonalon, 39 millió járaton keresztül és 62 millió tonna légi árut mozgatnak meg, ami lenyűgöző 8,3 billió USD értékű kereskedelmet generál. Az iparág bevételei majdnem 1 billió USD-t érnek el, de a kiadások is rekordmagasak, 936 milliárd USD-vel. A nettó nyereség 30,5 milliárd USD, ami körülbelül 3%-os nettó árrést jelent, utasonként mindössze 6,14 USD profitot, ami alig elég egy eszpresszóra egy tipikus hotel kávézójában. A tőkére vetített hozam 5,7%, ami jelentősen alacsonyabb a 9%-os átlagos tőkeköltségnél. Ennek ellenére az elmúlt évtizedben a légi utazás valódi költsége 34%-kal csökkent.

Vízummentes pontszám és gazdasági prosperitás

A legnagyobb előrelépő az Egyesült Arab Emírségek, amely először került be a top 10-be, 2006 óta 152 új úti célt hozzáadva a vízummentes listájához és ezzel 62. helyről a 9. helyre ugrott. Dr. Juerg Steffen, a Henley & Partners vezérigazgatója szerint az ország meteorszerű felemelkedése az emirátusi kormány tudatos és összehangolt erőfeszítéseinek eredménye, hogy az Egyesült Arab Emírségeket globális üzleti, turisztikai és befektetési központtá tegyék. Kutatásaik szerint szoros összefüggés van egy ország vízummentes pontszáma és gazdasági prosperitása között. Azok az országok, amelyek magasabb vízummentes pontszámmal rendelkeznek, nagyobb GDP per capita, növekvő külföldi közvetlen befektetések és erősebb nemzetközi kereskedelmi kapcsolatok előnyeit élvezik.

Kína és Ukrajna is a legnagyobb előrelépők között van az elmúlt évtizedben. Kína 24 helyet lépett előre a 83. helyről a 59. helyre, 85 vízummentes úti céllal, míg Ukrajna 23 helyet javított, 53. helyről a 30. helyre, polgárai 148 úti célt érhetnek el vízum nélkül. Ezzel szemben Oroszország hét helyet esett vissza az elmúlt tíz évben, 38. helyről a 45. helyre, mindössze 116 vízummentes úti céllal. A legnagyobb visszaeső Venezuela, amely 17 helyet zuhant, 25. helyről a 42. helyre a Henley Passport Indexen. Az ország döntő jelentőségű elnökválasztásokat tart július 28-án, amely változtathat több mint hétmillió venezuelai sorsán, akik az elmúlt évtizedben gazdasági és politikai válság miatt menekültek el.

Afrika a Schengen vízumelutasítások élén

A Henley & Partners exkluzív új kutatása szerint az afrikai Schengen vízumkérelmezők elutasítási aránya jóval magasabb, mint más régiókban. Az afrikai kérelmezők körülbelül 30%-át utasították el, míg a világ többi részén ez az arány 10%. Prof. Mehari Taddele Maru szerint az afrikai kontinens legszegényebb országainak kérelmezői szembesülnek a legmagasabb elutasítási arányokkal. Az afrikai országok közül Algéria, Guinea-Bissau, Nigéria, Ghána, Szenegál, Guinea és Mali voltak a legmagasabb elutasítási aránnyal rendelkezők 2022-ben. Ezzel szemben az Egyesült Államok, Kanada, vagy az Egyesült Királyság kérelmezőinek csak egy huszonötödét utasították el.

Prof. Maru szerint a Schengen vízumrendszer egyértelműen elfogult az afrikai kérelmezőkkel szemben. Az alacsonyabb egy főre jutó jövedelem, az illegális tartózkodások előfordulása és az afrikaiak Európába való alacsony visszatérési aránya részben magyarázza a magasabb elutasítási arányokat, de ezek nem teljes mértékben indokolják a jelentősen nagyobb korlátozásokat az afrikai kérelmezőkkel szemben.

Az útlevél-index és a nyitottság közötti kapcsolatok

A Henley Openness Index rangsorolja az összes országot az alapján, hogy hány nemzetiség számára engedélyezik a beutazást vízum nélkül. Az index szerint a 20 legnyitottabb ország mind kis szigetországok vagy afrikai államok, kivéve Kambodzsát. Az USA csak 45 nemzetiség számára engedélyezi a beutazást vízum nélkül és így a Henley Openness Indexen a 78. helyen áll, szemben a Henley Passport Indexen elért 8. helyével. Az USA és Ausztrália között van a legnagyobb különbség az utazási szabadság és a nyitottság között.

Dr. Annie Pforzheimer szerint az amerikai bevándorlás- és turizmusfüggő iparágak, mint a mezőgazdaság, építőipar és vendéglátás, rendkívül aggódnak a közelgő amerikai választások miatt. A vállalatok attól tartanak, hogy egy újabb Trump-kormányzat megszünteti a védett státuszokat és tömeges deportálásokat hajt végre.

Justice Malala politikai kommentátor szerint Európában a mainstream politikai pártok is egyre szigorúbb bevándorlási és menekültügyi politikát követnek, követve a jobboldali szereplőket. Namíbia például májusban bejelentette, hogy több mint 30 ország számára beutazási vízumkötelezettséget vezet be, míg Nigéria hasonló intézkedéseket tervez azokkal az országokkal szemben, amelyek szigorú vízumkiadási politikát folytatnak.

Az utazási szabadság és a gazdasági jólét közötti kapcsolatok

A Henley Global Mobility Report 2024 júliusi kiadása exkluzív kutatást tartalmaz a New World Wealth adatelemző cégtől, amely a világ leggyorsabban növekvő milliomos városait vizsgálta. Shenzhen és Hangzhou Kínában, Bengaluru Indiában, Austin és Scottsdale az USA-ban, Ho Si Minh-város Vietnámban és Sharjah az Egyesült Arab Emírségekben a listán szereplő városok. Andrew Amoils, a New World Wealth kutatási vezetője szerint a vízummentes utazási lehetőség vagy a vállalkozás áthelyezésének opciója kulcsfontosságú elemek a nemzetközi gazdagság és öröklési tervek szempontjából.

Szingapúr útlevél-ereje és nyitottsága is példaértékű. A városállam a Henley Openness Indexen a 15. helyen áll, 164 nemzetiség számára biztosítva a vízummentes beutazást. Ezzel szemben Franciaország, Németország, Olaszország és Spanyolország csak 93 ország számára engedélyezi a vízummentes belépést, míg Japán csak 70 ország számára nyitott. Ez is rávilágít arra, hogy a magas útlevél-erejű országok nyitottsága is fontos szempont a nemzetközi kapcsolatokban.

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .