Az új szabályozással az EU klímasemlegességi céljaiért zöldebb és üzemanyag-hatékonyabb repülési útvonalakat ajánlanak és csökkenhetnek a késések
Az Európai Parlament fontos lépést tett az európai légtér hatékonyabb és zöldebb működése felé. Az új szabályozásnak köszönhetően jelentősen csökkenhetnek a késések, a légitársaságok számára pedig környezetbarátabb és üzemanyag-hatékonyabb repülési útvonalakat kínálnak, elősegítve az EU klímasemlegességi céljait.
A tavaly márciusban az Európai Tanáccsal folytatott tárgyalások során kidolgozott új, Egységes Európai Égboltra vonatkozó szabályok kötelező célkitűzéseket írnak elő a légi navigációs szolgáltatások teljesítményének javítására, ezzel is elősegítve az EU légtér hatékonyabb kezelését. Az új irányelv nemcsak az európai légteret, de a légiközlekedési iparágat is jelentősen megújítja, mivel egyaránt szolgálja az utasok kényelmét, a költséghatékonyságot és a környezetbarátabb repülés előmozdítását.
Kötelező teljesítménycélok és zöldebb légi navigációs díjak
Az új reform értelmében az Európai Bizottság háromévente felülvizsgálandó EU-szintű teljesítménycélokat fog elfogadni a légi navigációs szolgáltatások kapacitására, költséghatékonyságára, klíma- és környezeti tényezőire vonatkozóan. Ezzel biztosítható, hogy a tagállamok folyamatosan fejlesztik légterük kezelését, növelik a hatékonyságot és csökkentik a károsanyag-kibocsátást.
A reform részeként különösen nagy hangsúlyt kap a légi navigációs díjak zöldítése is. Az Európai Parlament biztosította, hogy a Bizottság feladata lesz annak vizsgálata, miként ösztönözhetők a légitársaságok és magángép-üzemeltetők az üzemanyag-hatékonyabb útvonalak használatára vagy alternatív tiszta hajtástechnológiák alkalmazására. A navigációs díjak optimalizálásával és zöldítésével olyan rendszert kívánnak létrehozni, amely közvetlenül ösztönzi a légiközlekedési iparágat, hogy elkerüljék a felesleges kerülőutakat és szennyezést.
Verseny a léginavigációs szolgáltatások terén
A reform egyik kulcsfontosságú eleme, hogy több versenyt tesz lehetővé a légi navigációs szolgáltatások piacán. A most elfogadott szabályozás alapján a légiforgalmi szolgáltatók különféle léginavigációs szolgáltatásokat – mint például a kommunikációs, meteorológiai vagy aeronautikai információs szolgáltatások – versenypiaci alapon szerezhetnek be. A cél az, hogy a verseny növelésével fokozzák a hatékonyságot, csökkentsék a költségeket, és magasabb minőségi színvonalat biztosítsanak az utasoknak és a légitársaságoknak egyaránt.
Az EP jelentéstevői, Jens Gieseke és Johan Danielsson is méltatták a reform fontosságát. Gieseke elmondta: „A reform elősegíti a szűk keresztmetszetek megszüntetését, hatékonyabb légiforgalom-irányítást és menedzsmentet biztosít, valamint csökkenti a költségeket és a kibocsátásokat a rövidebb és biztonságosabb repülések révén. Mindez az európai légitársaságok, és különösen az európai állampolgárok javát szolgálja.” Hozzátette: „Az egységes európai légtér létrehozását azonban még mindig akadályozzák a tagállamok, amelyek nem szívesen adják fel nemzeti hatásköreiket a közjó érdekében. Most arra kérem a tagállamokat, hogy konstruktívan hajtsák végre ezt a reformot.”
Danielsson a légtér jelenlegi szerkezetét egy kirakós játékhoz hasonlította, ahol „minden ország a saját darabját rakja ki, de sajnos nem minden darab illeszkedik össze. Ez kerülőutakhoz, várakozási idők növekedéséhez és szükségtelen költségekhez vezet. 2023-ban szinte minden harmadik járat több mint 15 percet késett. Az új szabályok biztonságosabbá, pontosabbá és klímabarátabbá teszik a légi közlekedést” – mondta Danielsson, köszönetet mondva elődeinek, Marian-Jean Marinescu és Bogusław Liberadzki EP-képviselőknek.
A reform bevezetése és következő lépések
Mind az Európai Parlament, mind a Tanács jóváhagyta a reformot – utóbbi szeptember 26-án. Az új szabályok az EU Hivatalos Lapjában való megjelenést követően 20 nappal lépnek hatályba és az előírások nagy része ettől az időponttól érvényes lesz. Néhány rendelkezés, mint például a szabályok megsértéséért járó büntetések és a nemzeti felügyeleti hatóságok függetlensége, csak két év múlva lép érvénybe.
A reform nemcsak az európai légtér korszerűsítését, hanem az utasok és a légitársaságok számára is számos előnyt tartogat, így fontos mérföldkövet jelent az európai közlekedés zöldítése és a hatékonyabb légiforgalmi rendszer kialakítása felé vezető úton.