Negyvenhét szálloda viselheti a Szállodaszövetség által kiosztott Zöld Szálloda címet az elkövetkező két évben
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) november 7-én, a szervezet 60. közgyűlésének gálavacsoráján ünnepélyes keretek között hirdette ki a Zöld Szálloda 2025-2026 cím nyerteseit. A környezetvédelmi elkötelezettség terén kiemelkedő eredményeket elért szállodák közül összesen 47 hotel kapott elismerést, köztük 25 arany, 21 ezüst és 1 bronz fokozatú díjazottat találhatunk. A Zöld Szálloda díj immár több mint harminc éve jelképezi a hazai turizmus fenntarthatóság iránti elkötelezettségét.
Az MSZÉSZ a fenntarthatóság szellemében 1993-ban indította el ezt a kezdeményezést, amikor a környezetvédelmi szemléletet a szállodaipar minden szintjén igyekezett bevezetni. A Zöld Szálloda cím célja azóta is változatlan: ösztönözni a hoteleket arra, hogy különleges figyelmet fordítsanak az energia- és víztakarékosságra, a hulladékcsökkentésre, valamint a környezetvédelmi szemléletformálásra. Az évente szigorított kiírások és a magas szakmai elvárások hozzájárulnak ahhoz, hogy a szállodák a fenntartható működés útján fejlődjenek.
A díjazottak: A legkiemelkedőbb szállodák listája
Az idei nyertesek között szerepel a budapesti Mercure és Ibis szállodaláncok több hotelje, a vidéki Tisia Hotel & Spa és a Szent Orbán Erdei Wellness Hotel is, amelyek mindegyike elnyerte az arany fokozatot. Az arany minősítésért versenyző szállodák már a környezetbarát technológiai fejlesztéseken túlmutató, tudatos menedzsmentintézkedésekkel is hozzájárulnak a fenntarthatósághoz.
Az ezüst fokozatú szállodák sorában olyan neves hotelek találhatók, mint a Club Dobogómajor és az Opera Garden Hotel & Apartments. Az egyetlen bronz minősítést az idei évben a Hubertus Hof Landhotel kapta.
Az önálló és lánchoz tartozó szállodák külön kategóriában versenyeztek
A díjazottak között külön kategóriában értékelték az önálló és lánchoz tartozó szállodákat. Az önálló szállodák között a Jankovich Hotel szerezte meg az első helyet, melyért a BWT Hungária által felajánlott AQABár koncepcióval gazdagodott. Ez a vízcsapoló rendszer a HoReCa szektor számára nyújt környezetbarát megoldást, segítve a fenntartható vízfogyasztást. A második helyezett Wellness Hotel Katalin épületfelügyeleti rendszert és ECO termékeket nyert, míg a harmadik helyezett Balneo Hotel Zsori egy professzionális gőztisztítót vehetett át.
A lánchoz tartozó szállodák versenyében a Kempinski Hotel Covinus Budapest bizonyult a legjobbnak, amely nyereményként egy teljes napos szállodafotózást kapott. A második helyen a Bo33 Hotel**** Family & Suites végzett, amelynek nyereménye egy csapatépítő kávékóstoló esemény, amely során a résztvevők megismerhetik a „Kávé útját a cserjétől a csészéig”. A dobogó harmadik helyét a Park Inn by Radisson Sárvár Resort & SPA szerezte meg, amely egy ESG stratégiához illeszkedő, környezetbarát tisztítószer- és higiéniai papírtermékekre beváltható vouchert kapott. Ezzel a Park Inn immár harmadszorra ért el dobogós helyezést, amiért jogosult az „Örökzöld Szálloda” cím viselésére.
Különdíj és elismerés a legígéretesebb zöld fejlődésért
Idén a „Legígéretesebb zöld fejlődés” különdíjat a Courtyard by Marriott Budapest City Center kapta, elismerve a szálloda innovatív környezetvédelmi törekvéseit. A különdíjhoz az Aquaworld Resort jóvoltából 10 db, két személyre szóló fürdőbelépő is jár.
Örökzöld Szállodák: Példamutató hosszútávú elkötelezettség
A Zöld Szálloda díj mellett az MSZÉSZ az „Örökzöld Szálloda” címmel is jutalmazza azokat a hoteleket, amelyek három egymást követő ciklusban dobogós helyezést értek el. Idén az Airport Hotel Stáció és a Kolping Hotel Spa & Family Resort is kiérdemelte ezt az elismerést, amely szimbolizálja a környezetvédelem iránti elkötelezettségüket.
Fenntarthatóság és tudatosság a magyar turizmus jövőjéért
A Zöld Szálloda díj nyertesei minden évben példát mutatnak a magyar turizmusnak és vendéglátásnak, hogyan lehet a fenntarthatóságot a napi működés részévé tenni. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége továbbra is támogatja a szállodákat ebben a folyamatban, lehetőséget biztosítva számukra a fejlődésre és a zöld innovációra.
fotó:MSZÉSZ