A fagyos téli hónapokban utazó magyarok egyre nagyobb része választja a forró, trópusi éghajlatú országokat úti célul.Nekik a január-február a fÅ‘szezon, amikor is felkeresik Észak-Afrika, a Távol-Kelet, illetve Európán belül a Kanári-szigetek tengerpartjait, elsÅ‘sorban pihenés céljával, mintsem aktÃv kikapcsolódásra. Az évszakváltó utazásnak is megvannak a hátulütÅ‘i, melyeket a Groupama BiztosÃtó listájával elkerülhet.
A magyar utazók közül egyre többen választják úti céljának a tengerparti településeket télen is, elvégre egy fapados légitársasággal tett egzotikus út árban közel egyenlÅ‘ lehet egy családi sÃtúrával.
A télből a nyárba utazás garantáltan emlékezetes marad, jobb esetben az örömök, nem a bosszúságok miatt. Pedig azokból is juthat bőven, ha nem készülünk tudatosan előre a kalandra. Egy téli, egzotikus utazás során az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venni:
1. Amikor kiválasztjuk a célországot, érdemes minél több információt gyűjteni az egészségügyi kockázatokról. Ha szükséges, vállaljunk be védÅ‘oltást, nem elfeledve, hogy ezeket az utazás elÅ‘tt, idÅ‘ben kell megkapnunk. UgyanÃgy fontos elÅ‘re tájékozódni, hogy a csapvÃz iható-e!
2. Célszerű egy kis elsÅ‘segély-csomagot összeállÃtani, amely tartalmazza az alapvetÅ‘ és a már állandóan használt szükséges gyógyszereket (fájdalomcsillapÃtó, kalcium, sebtapasz, fertÅ‘tlenÃtÅ‘szer). Mivel nem vagyunk felkészülve az ilyen helyeken elÅ‘forduló kivételesen erÅ‘s napsugárzásra, Ãgy napégés elleni védelemre is készüljünk fel.
3. EllenÅ‘rizzük személyes irataink érvényességét, nehogy a lejárt útlevél, személyi igazolvány miatt kelljen halasztani az utazást. Ahova kell vÃzum, számoljunk az ügyintézés átfutási idejével.
4. Nem minden tengerparton fogad bennünket hőség. Készüljünk fel az alkonyatot követő hűvösre, heves esőzésre vagy egyes országokban az ilyenkor szokásos erős szelekre. Tájékozódjunk az éghajlati sajátosságokról, melyek akár adott országon belül is különbségeket mutatnak!
5. A távoli országokba utazók készüljenek reptéri átszállásra. A nemzetközi reptereken könnyű eltévedni, ezért érdemes a repterek honlapján elérhető térképeken előzetesen megtervezni a kapuk közötti útvonalat – főleg ha csak feszes tempóban érhető el a csatlakozás.
6. Az utazás elÅ‘tt válasszunk megfelelÅ‘ utasbiztosÃtást. Tengerentúli, egzotikus úti cél esetén mindenképpen érdemes emelt szintű szolgáltatást nyújtó utasbiztosÃtást kötni. Fontos tudni, hogy sokszor nem elég egy bankkártyába épÃtett utasbiztosÃtás fedezete, de az Európai EgészségbiztosÃtási Kártya sem jelent önmagában automatikusan biztosÃtékot, hiszen önrészt sok országban mindenképpen fizetni kell, magánkórházakban pedig nem fogadják el a kártyát fedezetként.
7. Az egyik legfontosabb, hogy utazás elÅ‘tt ellenÅ‘rizzük, a célország szerepel-e a kormány által összeállÃtott utazásra nem javasolt országok listáján. Ha igen, érdemes újratervezni az úti célt, és biztonságosabb helyszÃn után nézni, már csak azért is, mert baj esetén a tiltólistán szereplÅ‘ országokban bekövetkezett károkra nem térÃtenek a biztosÃtók.
Ha odafigyel ezekre a szempontokra, nem csak az álmait válthatja valóra, de nagyon sok költséget is megspórolhat! És a kaland végeztével, valljuk be, legtöbben ezt a tényezőt is mérlegre tesszük.
(Szabó Virág)