A gasztronómia világversenyein fókuszban a szakmai kiválóság és a fenntarthatóság
Lyonban, a Sirha kiállítás keretében 2025. január 24. és 27. között kerül sor a gasztronómiai világ egyik legnívósabb eseménysorozatára, a Bocuse d’Or és a Pastry World Cup döntőjére. A versenyek nemcsak a résztvevők számára jelentenek lehetőséget, hogy a nemzetközi színtéren bizonyítsák tehetségüket, hanem a gasztronómiai világ számára is kiemelkedő alkalom, hogy bemutassa legújabb irányzatait és innovációit.
A világ legjobb séfjeinek megmérettetése a Bocuse d’Or
A Bocuse d’Or döntőjében 24 ország séfje méri össze tudását egy kétnapos verseny során. A konyhai zsűri a technikai tudásra, a szervezési készségekre és a nyomás alatt történő teljesítményre összpontosít, míg a kóstoló zsűri az elkészült ételek ízvilágát és prezentációját értékeli.
Az idei zsűri elnöke, Brian Mark Hansen, a 2023-as Bocuse d’Or győztese, különös figyelmet fordít a verseny egyik központi alapanyagára, a zellerre. Ez az összetevő kulcsszerepet játszik Hansen egyik legismertebb fogásában, a „Caviar en Surprise”-ben, így várhatóan magas elvárásokat támaszt a versenyzőkkel szemben.
A zsűri tagjai között számos nemzetközi hírű séf kapott helyet, akik saját országuk és konyhájuk kulináris hagyományait képviselik. Kiemelkedik közülük Juan Carlos Gaytán, a chicagói Tzuco étterem vezetője, aki a mexikói konyha hagyományait ötvözi a modern gasztronómiai technikákkal. Hasonlóan jelentős szerepet tölt be Sakal Phoeung, aki a vietnámi Saigonban működő Corto étteremmel szerzett nemzetközi elismerést.
Az édességek világa a középpontban a Pastry World Cup versenyen
Az édességek területén is a legjobbak versenyeznek. A Pastry World Cup döntője során 18 csapat mutatja be kreativitását és technikai tudását. Az idei zsűri elnöke Amaury Guichon, akit munkássága és a csokoládéval kapcsolatos innovációi révén világszerte ismernek.
A zsűri tagjai között található Vicky Lau, a hongkongi Tate Dining Room séfje, aki Ázsiában elsőként kapott két Michelin-csillagot. Fenntartható megközelítése és a környezetvédelem iránti elkötelezettsége példaként szolgál a szakma számára. Hasonlóan figyelemreméltó Claire Santos Lopes, aki a Royal Champagne Hotel & Spa cukrászaként a kevésbé édes, ám annál kifinomultabb desszertek megalkotására törekszik.
A zsűri tagjai között továbbá olyan neves szakemberek is helyet kaptak, mint Yann Couvreur, a párizsi „Fugues Pâtissières” koncepció megalkotója, vagy Naraé Kim, aki a Gault & Millau szerint 2024-ben az év cukrásza lett.
Közös célok a gasztronómiában a fenntarthatóság és a tradíció
Mindkét verseny nemcsak a technikai kiválóságra és az innovációra helyezi a hangsúlyt, hanem a fenntarthatóság és a gasztronómiai örökség megőrzése is kiemelt cél. Ez a kettős szemlélet – a hagyományok tisztelete és a jövő kihívásainak megoldása – tükrözi a résztvevő séfek és cukrászok filozófiáját.
A versenyeken részt vevő zsűrik nemcsak a szakmai tudást, hanem az emberi értékeket is megtestesítik. Lyon január végén a gasztronómia fővárosává válik, ahol a világ legkiválóbb séfjei és cukrászai találkoznak, hogy megmutassák, mire képesek a konyhaművészet határainak feszegetésében.